Merkez Bankası Mart 2021 PPK Faiz Kararları Ne Zaman Açıklanacak?

merkez-bankasindan-son-dakika-karar-kredi-alim-ucreti-orani-degisti
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Para piyasaları tarafından yakından takip edilen PPK kararlarına ilişkin Mart ayı sonuçları merak ediliyor. Ocak 2021 ve Şubat 2021 PPK toplantılarında faizleri sabit tutan TCMB’nin Mart 2021 döneminde nasıl bir karar alacağı merak ediliyor.

Emlak365.com olarak bizlerde Mart 2021 PPK toplantısına dair tüm ayrıntıları aktarıyoruz. TCMB PPK toplantısı tarihi, ekonomistlerin genel beklentisi ve faiz kararlarına etki edecek gelişmeler.

TCMB MART 2021 PPK KARARLARI

Merkez Bankası’nın Mart 2021 dönemi para politikaları kurulu toplantısından çıkacak faiz kararı merakla bekleniyor. Özellikle ABD 10 yıllık faizlerin artmasının ardından dolar kurunda yükselmeler yaşanmıştı. Şubat dönemi PPK toplantısının ardından TCMB bir adım da zorunluk karşılık oranlarında atmıştı. Yaşanan bu sürecin ardından Mart 2021 PPK toplantısı kararları daha fazla araştırılır oldu.

PPK Toplantı Tarihi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faaliyet takvimine göre; Mart 2012 Para Politikaları Kurulu toplantısı 18 Mart Perşembe günü gerçekleştirilecek. Toplantı sabah saat 10.00’da Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal başkanlığında başlayacak. Toplantı sonrası kararlar ise saat 14.00’de TCMB’nin resmi web sitesi üzerinden ilan edilecek.

EKONOMİSTLERİN PPK BEKLENTİLERİ

Ekonomistler mart 2021 dönemi PPK toplantısından sabit faiz kararı bekliyorlar. Son anket sonuçlarında Merkez Bankası’nın güncel politika faiz oranı olan yüzde 17.00 seviyesini koruyacağı öngörülüyor. Yabancı ekonomistlerden gelen değerlendirmelerde ise Merkez Bankası’nın sıkı para politikası kapsamında 100 baz puanlık bir artış yapabileceği değerlendirmeleri geldi. Ancak TCMB Mart 2021 PPK toplantısına dair genel kanı faiz oranlarının sabit bırakılması yönünde.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir