Merkez Bankası Mayıs Ayı Faiz Kararı Toplantısı Bugün Ne Zaman, Yeni Karar Saat Kaçta Açıklanacak?

Piyasaların nefesini tutarak beklediği TCMB Merkez Bankası Mayıs 2021 PPK toplantısı için geri sayım başladı. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından açıklanacak olan ikinci PPK kararı olacak olan Mayıs ayı faiz kararı öncesi piyasalar yeni güne dalgalı başlarken dolar kuru, euro kuru, gram altın ve çeyrek altın fiyatları yükseldi. Peki, Merkez Bankası faiz kararı açıklandı mı, ne zaman açıklanacak, Merkez Bankası toplantısı ne zaman, ne olur?

Merkez Bankası Mayıs Ayı Faiz Kararı Toplantısı Bugün Ne Zaman, Yeni Karar Saat Kaçta Açıklanacak?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Mayıs toplantısı için geri sayım hızlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından piyasaları sarsan ani bir karar ile görevden alınan Naci Ağbal'ın yerine yeni Merkez Bankası Başkanı olarak atanan Şahap Kavcıoğlu tarafından açıklanacak olan ikinci faiz kararı olacak Mayıs ayı yeni faiz kararı için sadece saatler kaldı.

MERKEZ BANKASI MAYIS FAİZ KARARIN NE ZAMAN, SAAT KAÇTA?

TCMB Mayıs 2021 PPK toplantısı bugün yani 6 Mayıs 2021 Perşembe günü yapılıyor. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu bugün toplanacak ve saat 14:00 itibari ile Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından kurumun resmi internet sitesi üzerinden yayımlanan açıklama metni ile alınan karar kamuoyuna ilan edilecek. 

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI YORUMLARI, FAİZ KARARI NE OLUR?

Göreve gelmeden önce özel bir gazetede ekonomi servisinin başında olan Şahap Kavcıoğlu, Merkez Bankası tarafından uygulanan yüksek politika yöntemlerini eleştirerek düşük faizi savunuyordu. Özellikle de yüksek faiz karşıtlığı ile tanınan Kavcıoğlu'nun Merkez Bankası başkanlığına atanması ile beraber bu nedenle sert bir faiz indirimi beklentisi oluşmuş, yaşanan bu gelişmeler dolar kurunda oldukça hızlı bir yükseliş yaşanmasını tetiklemişti. 

Şahap Kavcıoğlu bu nedenle sık sık enflasyon düşmeden faiz indirimi yapılmayacağı yönünde açıklamalar yapmak zorunda kalmış, her seferinde önceliğin parasal sıkılaşma ve enflasyonla mücadele olduğunu vurgulamıştı. Süreçte TÜİK tarafından açıklanan Nisan ayı enflasyonu yine yüzde 17 seviyesinin üzerinde kalırken bu nedenle bugünkü toplantının Merkez Bankası tarafından pas geçilmesi ve faiz oranının yüzde 19 seviyesinde sabit tutulması beklentisi ağırlık kazandı. 

Yorumlar (0)