Merkez Bankası'nda Görevden Almalar Ve Göreve Atamalar Devam Ediyor

Merkez Bankasının üst düzey görev değişiklikleri yapıldığı bildirildi. Önemli departmanlarda gerçekleşen görev değişiklikleri ile Şahap Kavcıoğlu döneminin Merkez Bankası yapılanması tüm birimlerde etkili oldu. 

Merkez Bankası'nda Görevden Almalar Ve Göreve Atamalar Devam Ediyor

Merkez Bankası'nın iç yapılanmasında önemli değişikliklere gidildiği bildirildi. Bloomberg'in haberine göre Perşembe günü Merkeaz Bankası'nın bazı departmanlarında yeni görevlendirmeler yapıldı. O görevlerde bulunanlar ise görevlerinden alındılar. Yaşanan bu gelişme Şahap Kavcıoğlu'nun Merkez Bankası'nda yeni bir yapılanmaya devam ettiği şeklinde yorumlandı. 

GÖREV DEĞİŞİKLİKLERİ

Merkez Bankası'nda Bankacılık, İstatistik ve Araştırma departmanlarında yeni isimler görevlendirildi. Bu departmanlar artık yeni genel müdürler tarafından yönetilmeye başlandı. Ayrıca tüm departmanların orta düzey yöneticileri içerisinde de çok kapsamlı bir değişiklik yapıldığı belirtildi. Merkez Bankası'nda köklü bir değişim hareketinin sürmesi ve orta düzey yöneticilere kadar inilmesi yeniden yapılanma şartlarının Merkez Bankası bünyesinde hakim olduğunu gösteriyor. 

İKİ YENİ GENEL MÜDÜR

Edinilen bilgilere göre Merkez Bankası Bankacılık ve Finansal Kuruluşlar Genel Müdürü makamı için Yusuf Bora Enhoş görevlendirildi. Araştırma ve Para Politikası Genel Müdürü olarak ise Mahmut Günay atandı. Bu atamalar ile Merkez Bankası yeni bir döneme geçiş yaparken bunun bankanın para politikalarına ne şekilde yansıcağı da piyasalar tarafından merak edilmeye başlandı. 

Geçtiğimiz Mart ayında Naci Ağbal ani bir kararla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevden alınmıştı. Piyasalarda şok etkisi yaratan bu görevden almanın ardından Merkez bankası Başkanı olarak Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu atanmıştı. Bu görev değişikliğinin ardından ise Merkez Bankası'nda yeniden yapılanmanın startı verilmişti. Para Politikası Kurulu'nda üç üye değişikliği ile değişimin ilk sinyalleri gelmişti. Geçtiğimiz günlerde de Merkez Bankası Başkan Yardımcısı ve Para Politikası Kurulu Üyesi Oğuzhan Özbaş görevden alınmıştı. 

BERAT ALBAYRAK'IN İZLERİ SİLİNİYOR

Merkez Bankası'nda meydana gelen görev değişimleri ile Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden ayrılan Berat Albayrak'ın izleri de silinmeye devam etti. Berat Albayrak tarafından yapılandırılan Merkez Bankası'nda taşlar yerinden oynamaya devam ediyor. Bundan sonra yeni görev değişikliğine gidilip gidilmeyeceği ise bilinmiyor.

Yorumlar (0)