Merkez Bankası Ne Zaman Faiz İndirecek? Cumhurbaşkanı Başdanışmanından Açıklama Geldi

Merkez Bankası ile ilgili yaşanan çok sayıda gelişmenin ardından en merak edilen sorulardan bir tanesi de faizlerin ne zaman ineceği. Cumhurbaşkanı Başdanışmanından canlı yayında bu soruya yanıt geldi.

Merkez Bankası Ne Zaman Faiz İndirecek? Cumhurbaşkanı Başdanışmanından Açıklama Geldi
Merkez Bankası Naci Ağbal'ın Başkanlık makamında çıktığı son PPK toplantısında faizleri artırmıştı. Mart 2021 PPK toplantısında politika faiz oranları 200 baz puan yükseltildi. Merkez Bankası'nın bu hamlesinin hemen ardından ise beklenmedik bir adım geldi.

Naci Ağbal Merkez Bankası Başkanlığı görevinden alındı yerine Şahap kavcıoğlu atandı. Bu atamanın ardından ise Merkez Bankası'nın olağanüstü toplanacağına dair iddialar gündeme geldi. Bu süreçte en merak edilen soru ise faiz indirimleri oldu.

TCMB NE ZAMAN FAİZLERİ İNDİRECEK?

Merkez Bankası cephesinde yaşanan bu gelişmelerin ardından hem piyasalarda dalgalanmalar oluştu hemde faizlerin indirileceğine dair iddialar basında yer aldı.

Cumhurbaşkanı Ekonomiden Sorumlu Başdanışmanı Cemil Ertem ise bu iddialara dair görüşlerini aktardı. Habertürk TV'de yayımlanan ekonomi programına katılan Cemil Ertem merak edilen tüm soruları yanıtladı. Bu kapsamda piyasalara dair konuşan Ertem ilk dalgalanmanın ardından sakinliğin sağlanacağını vurguladı.

Bunun dışında kendisine sorulan sorulara da yanıt veren Cumhurbaşkanı Ekonomiden Sorumlu Başdanışmanı Ertem, Merkez Bankası'nın faizleri ne zaman indireceğine ilişkin değerlendirmede bulundu. Bu sürecin bilinmediğinin altını çizen Ertem konuşmasında şu ifadelere yer verdi.

"MB'nin ne zaman faiz indireceği ve oranı, MB'nin para politikasına ve Türkiye'deki makro ekonomik gelişmelerle alakalıdır. Bunu (faiz oranlarındaki değişimi) biz de bilemeyiz, muhtemelen kendileri de bilmiyorlardır"

Cemil Ertem konuşmasının sonunda ayrıca 24 Mart tarihinde düzenlenecek olan AK Parti 7. Olağan Kongresinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapacağı konuşmayı hatırlattı ve bu konuşmada önemli mesajların verilebileceğini ifade etti.
Yorumlar (0)