Merkez Bankası Ne Zaman Faiz İndirimi Yapacak? Ekonomistler Cevap Verdi!

Türkiye'de Merkez Bankası'nın ne zaman faiz indirimi yapacağı merak konusu olmaya başladı. Bugün Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamalar faiz indirimlerine işaret ederken bu faiz indirimlerinin ne zaman olabileceğine dair ekonomistler değerlendirmelerde bulundular.

Merkez Bankası Ne Zaman Faiz İndirimi Yapacak? Ekonomistler Cevap Verdi!
Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu Nisan 2021 toplantısı bugün gerçekleştirildi. Bu toplantıda politika faizleri yüzde 19'da sabit bırakıldı. Ancak toplantı metninden “gerekirse ilave sıkılaştırma yapılacağı ve uzun bir müddet sıkı duruşun korunacağı” ifadeleri çıkarıldı. Bu da faiz indirimlerinin işareti olarak değerlendirildi. Ekonomistler ise Merkez Bankasının bu politika değişikliğine dair yorumlarda bulunarak faiz indirimlerinin ne zaman gerçekleşebileceğini ifade ettiler.

FAİZ İNDİRİMİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Hakan Kaya bir değerlendirme yaparak, “Merkez Bankası'nın faiz kararı değil ama karar metnindeki ifadelerin çıkarılması piyasalarda beklenmiyordu. Bundan dolayı piyasa tepkisi bir miktar olumsuz oldu. Enflasyon riskinin devam ettiği süreçte bu metin değişikliğini yapmanın ne kadar gerekli olduğu tartışılır. Bu ifadeyi çıkarmak aracınıza sıfır maliyetle kasko sigortası yaptırmayı elinizin tersiyle itmektir. Ancak bugünkü metnin asıl ifadesi piyasayı faiz indirimlerine hazırlamak olmuştur. Bunu önümüzdeki aylarda yapacaklar ama ne zaman yapacakları da muallak kalmıştır.” dedi.

6 MAYIS'A DİKKAT!

Merkez Bankası'ndan ilk fırsatta faiz indirimi beklediklerini söyleyen Marbaş Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Soner Kuru, “Önümüzdeki dönemde makro dengeler ve enflasyonun Merkez Bankası'na alan açtığı ilk fırsatta faiz indirimi gerçekleşecektir. Bir sonraki toplantı tarihi olarak 6 Mayıs verildi. Bu tarihten önce Nisan ayı enflasyon rakamları açıklanacak. 6 Mayıs toplantısından bir faiz indirimini kuvvetli görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

YILIN SON ÇEYREĞİNDEN ÖNCE FAİZ İNDİRİM BEKLEMİYORLAR

Deniz Yatırım Araştırma Bölüm Müdürü Orkun Gödek ise yaptığı değerlendirmesinde, “Enflasyonda mevcut patikanın son süreç içerisinde Türk lirasında yaşanan değer kaybı ve yüksek emtia fiyatları dikkate alındığında bir miktar daha yükseleceği görülüyor. Hatta yılın son çeyreğine kadar bu seyir devam edebilir. Bu nedenle kendi projeksiyonlarımızda yılın son çeyreğinden önce bir faiz indirimi ihtimali yer almıyor. Şeklinde konuştu.
Yorumlar (0)