Merkez Bankası Ne Zaman Faiz İndirimine Gidecek? Uzman İsim Tarih Verdi

Merkez Bankası başkanlığı görevine Naci Ağbal'ın getirilmesinin ardından yeni bir strateji izleniyor.

Merkez Bankası Ne Zaman Faiz İndirimine Gidecek? Uzman İsim Tarih Verdi
Merkez Bankası başkanlığı görevine Naci Ağbal'ın getirilmesinin ardından yeni bir strateji izleniyor. Ekonomistler yeni politika kapsamında TCMB'nin faiz kararlarını ele aldılar. 2020 yılı sonunda ve 2021 yılının ilk iki ayında alınan faiz kararlarını değerlendiren uzmanlar, bundan sonraki dönemde atılacak adımların ne olduğunu tahmin ettiler.

Son olarak Şubat 2021 PPK toplantısından çıkan sabit faiz kararını yorumlayan uzmanlar, bu kararın para piyasalarına etkisini yorumladılar. Uzmanların ele aldığı bir diğer başlık ise politika faizlerinde yapılacak indirimler oldu.

TCMB POLİTİKA FAİZ ORANLARINI NE ZAMAN İNDİRECEK

Merkez Bankası'nın almış olduğu sabit faiz kararı Gedik Yatırım Ekonomisti Serkan Gönençler tarafından yorumlandı. Alınan kararın piyasada oluşan beklentiyle aynı olduğunu ifade eden Gönençler, ocak 2021 döneminde yayımlanan PPK raporunu hatırlattı. Şubat ve Ocak ayı raporlarının hemen hemen aynı olduğunu ifade eden Serkan Gönençler, Merkez Bankası'nın sıkı para politikası duruşunu kararlılıkla sürdüreceğini ifade etti. TCMB'nin önümüzdeki günlerde gerekmesi durumunda ilave sıkılaştırma tedbrileri de alabileceği vurgulandı.

Bunun yanında Gedik Yatırım Ekonomisti Serkan Gönençler Merkez Bankası'nın raporunda yer alan bir karara ayrı bir parantez açtı. TCMB'nin Şubat 2021 PPK raporunda, "Kalıcı fiyat istikrarı ve yüzde 5 hedefine varıncaya kadar, para politikası faizi ile gerçekleşen/beklenen enflasyon arasındaki denge, güçlü dezenflasyonist etkiyi koruyacak şekilde kararlılıkla sürdürülecektir." açıklaması yer aldığını vurgulayan Gönençler, bu cümlenin ocak kararında yer almadığını ifade etti. Merkez Bankası'ndan ocak sonunda gelen enflasyon açıklamasında buna benzer bir ifadenin yer aldığını ifade eden Gedik Yatırım Ekonomisti bu ifadelerin enflasyon oranlarının düşmesiyle faiz indirimi olabileceğine işaret etti.

Faiz İndirim beklentisi

Gedik Yatırım Ekonomisti Serkan Gönençler konuşmasının devamında faiz indirimlerinin ne zaman olabileceğine ilişkin tahminde bulundu. Enflasyon oranları üzerinden bir öngörüde bulunan Gönençler açıklamasında, "Sıkı para politikası duruşunun (politika faizindeki yüksek reel faizin) korunacağı anlamına geliyor. TL'deki istikrar korunabilirse enflasyondaki gerilemeye paralel yılın 2. yarısında, muhtemelen temmuzdan itibaren, bir faiz indirim süreci başlatılabileceğini ve politika faizinin yıl sonu itibarıyla yüzde 12,5-13,0 seviyelerine çekilebileceğini düşünüyoruz." dedi. Merkez Bankası Haziran 2020 döneminden itibaren faiz oranlarını 8.25 bandından yüzde 17.00 seviyesine yükseltmişti.
Yorumlar (0)