Merkez Bankası'nın Kritik Kararı Resmi Gazete'de Yayımlandı, Flaş Hamle Uygulamaya Girdi!

Son dönemde yüksek faizle mücadele konusunda atılan adımları ve faiz indirimi beklentisi ile gündemdeki yerini koruyan Merkez Bankası yine görevden almalar ve yeni atama kararları ile de adından söz ettiriyor. Sahte Banknotların İncelenmesi ve Değerlendirilmesinde Uyulacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 30 Mayıs 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yapılan yeni düzenlemenin detayları haberimizde...

Merkez Bankası'nın Kritik Kararı Resmi Gazete'de Yayımlandı, Flaş Hamle Uygulamaya Girdi!

Özellikle de son dönemde görevden alma ve yeni atama kararları ile gündemdeki yerini koruyan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından alınan yeni bir karar uygulamaya alındı. Alınan karar kapsamında sahte banknot konusunda uygulanacak yeni bir düzenleme hayata geçirilmiş oldu. 

 SAHTE BANKNOTLARIN İNCEENMESİ VE DEĞERLENDİRİLMESİNDE UYULACAK USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 9/8/2005 tarihli ve 25901 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Sahte Banknotların İncelenmesi ve Değerlendirilmesinde Uyulacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 6 ncı maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası merkez ve taşra birimlerince sahteliğinden şüphe edilen banknotlar hakkında birinci fıkra uyarınca karar alınmaksızın inceleme ve değerlendirme raporu düzenlenerek Cumhuriyet başsavcılığına ihbarda bulunulur.” MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Adalet Bakanı yürütür.

Yayımlanan yönetmelik kapsamında bugünden itibaren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası merkez ve taşra birimleri için geçerli olmak üzere sahte olduğundan şüphelenilen banknotlar hakkında karar alınmasına gerek kalmadan inceleme ve değerlendirme raporu düzenlenerek Cumhuriyet Başsavcılığına ihbarda bulunma yetkisi verilmiş oldu. 

Bu yetki ile beraber son dönemde artan sahte para olaylarında hukuki süreç hızlandırılmş oldu. Yönetmelik bugün itibari ile yürürlüğe girmiş olarak kabul edilirken yönetmelğin hükümlerini yürütme hakkı ise Adalet Bakanlığı'na verilmiş oldu. 

Yorumlar (0)