Merkez Bankası Nisan 2021 Faiz Kararı Sonrası Dolar Kuru Ve Altın Fiyatları Ne Kadar Oldu?

Türkiye ekonomisinin haftalardır beklediği Merkez Bankası Nisan ayı faiz kararı bugün belli oldu. Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından altın fiyatları ve dolar kuru ne kadar oldu?

Merkez Bankası Nisan 2021 Faiz Kararı Sonrası Dolar Kuru Ve Altın Fiyatları Ne Kadar Oldu?
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) Nisan ayı toplantısı bugün Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu'nun yönetiminde yapıldı. Bu toplantıdan Nisan ayı faiz kararı olarak politika faizinin sabit bırakılması kararı çıktı.

Politika faizi merkez Bankası Nisan 2021 kararına göre yüzde 19'da sabit bırakıldı. Piyasalar da Merkez Bankası'ndan bu şekilde bir karar alınmasını bekliyorlardı. Piyasaları yanıltmayan Merkez Bankası Nisan 2021 faiz kararının ardından gözler dolar kuruna ve altın fiyatlarına çevrildi. Faiz kararı ile yeniden fiyatlanan piyasalarda değişimler anında fiyatlara yansıdı.

DOLAR KURU NE KADAR OLDU?

Merkez Bankası'nın faiz kararının hemen öncesinde dolar kuru 8,04 TL'den fiyatlanıyordu. Haftalardır dolar kurunun beklediği faiz kararının ardından dolar kurunda bir gerileme hareketi meydana geldi. Bu gerileme neticesinde dolar kuru 8 TL'nin aşağısına düşmeye çalışsa da 8,02 TL'ye kadar düşebildi. Kurda yön kısa süre düşüş olarak belirlendi ama kur yeniden 8,10 TL'nin üzerine kısa yükseldi. Şu anda dolar kuru 8,14 TL'den işlem görüyor.Karışık seyirde fiyatlama olurken faiz kararının hangi seviyeye kadar dolar kurunda düşüş meydana getireceği merak konusu olmaya devam ediyor.ALTIN FİYATLARI NE KADAR OLDU?

Merkez Bankası Nisan 2021 faiz kararı açıklanmadan önce gram altın 452 TL'den çeyrek altın 741 TL'den fiyatlanıyordu. Merkez Bankası'nın kararının ardından dolar kurunda karışık seyir meydana geldi. Dolar kurundaki fiyatlama doğal olarak gram altını ve çeyrek altını etkiledi. An itibariyle gram altın 456 TL'den, çeyrek altın da 750 TL'den işlem görmeye devam ediyor.Altın fiyatlarının daha yüksek oranda değişmeme nedeni ise ons altında bugün meydana gelen durağan hareket gösteriliyor. Ons altın şu anda 1.750 dolar sınırına dayanmış durumda. Bundan dolayı altın fiyatlarında Merkez Bankası faiz kararının etkisi ile meydana gelen fiyat değişimi sınırlı düzeyde kaldı.
Yorumlar (0)