Merkez Bankası Nisan PPK Toplantısı Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak?

Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilecek PPK toplantısı piyasalar adına büyük önem taşıyor. Yeni TCMB Başkanı Şahapoğlu başkanlığında gerçekleştirilecek ilk PPK toplantısında alınacak faiz kararı merak ediliyor. Peki Nisan 2021 PPK toplantısı ne zaman? İşte detaylar.

Merkez Bankası Nisan PPK Toplantısı Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak?
Merkez Bankası Nisan 2021 dönemi PPK toplantısı için geri sayım başladı. Para piyasalarının yakından takip ettiği ve yeni Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun ilk PPK toplantısı olması nedeniyle önem taşıyan toplantının detaylarını aktarıyoruz.

İşte 2021 Nisan ayı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu Toplantısı tarihi ve alınacak kararlara ilişkin öngörüler.

NİSAN 2021 PPK NE ZAMAN?

Merkez Bankası'nın ilan ettiği faaliyet takvimine göre Nisan 2021 PPK toplantısı ay ortasında gerçekleştirilecek. Her ay düzenli olarak gerçekleştirilen PPK toplantıları için takvimi önceden açıklayan Merkez Bankası, genelde toplantıları ayın 3. haftasında gerçekleştirir.

Ancak Nisan 2021 döneminde düzenlenecek olan ve diğer toplantıların aksine para piyasalarının alınacak kararı daha yakından takip ettiği Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikaları Kurulu (PPK) Toplantısı 15 Nisan Perşembe günü düzenlenecek.

Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak?

Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilecek olan PPK toplantısı sabah saat 10.00 itibariyle düzenlenecek. PPK toplantısı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında başlayacak. Alınacak faiz artırımı, faiz indirimi yada sabit faiz kararı ise aynı gün (15 Nisan Perşembe günü ) saat 14.00'te kamuoyuna ilan edilecek.

YENİ TCMB BAŞKANININ FAİZ KARARI NE OLACAK?

Bir önceki TCMB Başkanı Naci Ağbal başkanlığında gerçekleştirilen Mart 2021 dönemi PPK toplantısından 200 baz puanlık artış kararı çıkmıştı. Ancak Nisan PPK öncesi TCMB Başkanlığı makamında yapılan değişiklik alınacak karara dair beklentileri değiştirdi.

Ekonomistler yeni Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun düşük faiz politikasına yakın olduğunu ifade ederken dolar kurunun çok yüksek olduğu bu dönemde faiz indirimi kararı konusunda aceleci olunmayacağını tahmin ediyorlar. Ekonomistlerin genel beklentisi ise faiz oranlarının yüzde 19.00 seviyesinde sabit tutulması yönünde.
Yorumlar (0)