Merkez Bankası Örtülü Faiz Artışı Sonrası TL / Dolar 32 Günlük Vadeli Mevduat Hesabı Hoş Geldin Faizleri Yükseldi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ağustos ayı toplantısını pas geçerek politika faiz oranı yüzde 8.

Merkez Bankası Örtülü Faiz Artışı Sonrası TL / Dolar 32 Günlük Vadeli Mevduat Hesabı Hoş Geldin Faizleri Yükseldi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ağustos ayı toplantısını pas geçerek politika faiz oranı yüzde 8.25 oranında sabit tutmuştu. Ancak ardından gelen likidite kararları ve zorunlu karşılık oranı müdahalesi ile bankaların fonlama maliyetleri yükseltildi ve bir nevi örtülü faiz artışı yapıldı. Yapılan müdahale sonrası bankaların vadeli hesap mevduat faiz oranları yükseldi. Peki, en yüksek faiz veren banka 2020 hangisi, en yüksek faizi hangi banka veriyor, 32 günlük vadeli en yüksek faiz hangi bankada, TL faizleri ne olacak, en yüksek hoşgeldin faizi kaç oldu, dolar faiz oranları kaç oldu, dolara en yüksek faiz hangi bankada?

Ekonomide yaşanan çalkantılı dönem devam ederken dolar kurundaki hızlı çıkışı kontrol altına almak adına Merkez Bankası tarafından alınan sıkı tedbirler bir bir hayata geçirilmeye devam ediyor. ÖRTÜLÜ FAİZ ARTIŞI NE DEMEK, MERKEZ BANKASI POLİTİKA FAİZ ORANINI SABİT TUTARKEN NASIL FAİZ ARTTIRIYOR?Merkez Bankası tarafından pandemi döneminde zorunlu olarak başlatılan parasal genişleme politikası ile faiz oranları büyük bir hızla geri çekilmiş, yeni likitide pencereleri açılarak bankalar ucuz kaynaklarla fonlanmaya başlanmıştı. Pandemi döneminde verilen ucuz krediler ve piyasaya salınan paranın yavaş yavaş dolar ve altın yatırımına akmaya başlaması ile kurda ve altın fiyatlarında başlayan tehlikeli yükseliş ve bunların beraberinde getirdiği enflasyondaki hızlı çıkış nedeni ile Merkez Bankası Ağustos ayı itibari ile parasal sıkılaşma politikasına zorunlu olarak dönüş yaptı. Alınan kararlar kapsamında bankalara tanınan ucuz likidite pencereleri kapatılırken bankaların fonlama maliyetleri arttırıldı, Merkez Bankası'na olan borçluluk oranları düşürüldü ve zorunlu karşılık oranları arttırılarak kasalarında tutabilecekleri para miktarı düşürüldü. Atılan tüm bu adımlar ne yazık ki bankaların fonlama maliyetlerini yükseltti. Yani Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ağustos ayında teknik olarak politika faiz oranını yüzde 8.25 seviyesinde sabit tuttu ama arka kapıdan atılan bu adımlar ile bankaların fonlama maliyetlerini yükselterek örtülü faiz artışı yaptı. 

BANKALARIN 32 GÜNLÜK VADELİ MEVDUAT FAİZ ORANLARI YÜKSELDİ! Bankalar kredi olarak dağıtacakları paraya ulaşırken artık daha yüksek maliyetler ödemek zorunda kaldı ki bu da bankaların kredi faiz oranlarını yükseltti. Buna ek olarak Merkez Bankası bankalara likidite kaynaklarını kıstı ki bu da bankaları yeni para kaynakları aramaya itti. BDDK tarafından aktif rasyonu oranı üzerinde yapılan yeni düzenlemeler ile bankaların 32 günlük vadeli mevduat hesabına olan ilgisi yeniden arttı. Vatandaşın parasını toplamak için yeniden iştahı artan bankalar vadeli mevduat hesabı faiz oranlarını yükseltti. Türk Lirası hesaplarını cazibesini arttırmak için atılan adım ile 32 günlük en yüksek hoşgeldin faizi uzun bir süre sonra ilk kez yıllık enflasyon rakamını geride bırakmış oldu. TÜİK tarafnıdan açıklanan Temmuz ayı yıllık enflasyon rakamı yüzde 11.75 olurken şu anda en yüksek hoş geldin faizi yüzde 12 olarak uygulanıyor. EN YÜKSEK TL VADELİ MEVDUAT HESABI FAİZİ VEREN İLK 5 BANKA HANGİSİ?Yapılan düzenlemelerin ardından en yüksek hoş geldin faizi veren banka Odeabank oldu. Odeabank Oksijen Hesap Hoşgeldin Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranı % 12.00Burgan Bank 32 Günlük Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranı % 11.75QNB Finansbank 32 Günlük Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranı % 11.50ING BANK 32 Günlük Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranı % 11.00Fibabanka 32 Günlük Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranı % 11.00Alternatif Bank 32 Günlük Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranı % 11.00DOLARA EN YÜKSEK FAİZ VEREN BANKALAR HANGİSİ? VADELİ DOLAR HESABI MEVDUAT FAİZ ORANLARI Burgan Bank Vadeli Dolar Mevduat Hesabı Faiz Oranı % 2.75Fiba Banka Vadeli Dolar Mevduat Hesabı Faiz Oranı % 2.25Odeabank Vadeli Dolar Mevduat Hesabı Faiz Oranı % 2.00Alternatif Bank Vadeli Dolar Mevduat Hesabı Faiz Oranı % 1.75Vakıfbank Vadeli Dolar Mevduat Hesabı Faiz Oranı % 1.75Emlak365.com


Yorumlar (0)