Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu Üyeliğine Atanan Prof. Dr. Elif Haykır Hobikoğlu Kimdir, Nerelidir?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu'na yeni bir üye ataması yapıldı. Merkez Bankası PPK üyesi olan Prof. Dr. Elif Haykır Hobikoğlu kimdir?

Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu Üyeliğine Atanan Prof. Dr. Elif Haykır Hobikoğlu Kimdir, Nerelidir?
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nda değişim rüzgarları esmeye devam ediyor. Bir süre önce Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla görevinden alınmış ve yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu atanmıştı. Şahap Kavcıoğlu'nun Merkez Bankası Başkanı olmasının ardından da Merkez Bankası'nın yönetim kadrosunda bazı değişiklikler yapılmıştı. Bugün Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre para Politikaları Kurulu'na bir yeni atama yapıldı.

15 NİSAN 2021 PERŞEMBE GÜNÜ TOPLANTIYA KATILACAK

Merkez Bankası'nın açıklamasına göre Para Politikaları Kurulu (PPK) üyeliğine Prof. Dr. Elif Haykır Hobikoğlu atandı. Verilen bilgilere göre Prof. Dr. Elif Haykır Hobikoğlu 15 Nisan 2021 Perşembe günü yapılacak olan Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısına katılacak.

ELİF HAYKIR HOBİKOĞLU KİMDİR?

1977 yılında Ankara'da dünyaya gelmiştir. İlk, orta ve lise eğitimini bu şehirde tamamlamıştır. 1999 yılıdnda İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden mezun olarak lisans eğitimini tamamlamıştır.

Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) üyesi olan Prof. Dr. Elif Haykır Hobikoğlu aynı zamanda İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Teknoloji ve Sanayi İktisadı Anabilim Dalında görevli öğretim üyesidir. 18 Mayıs 2020 tarihinden itibaren Merkez Bankası Banka Meclisi Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Başarılı bir akademik yaşamı olan Prof. Dr. Elif Haykır Hobikoğlu kariyerine İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde araştırma görevlisi olarak başlamıştır. 2003 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Ekonomi alanında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. 2009 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat Bölümü'nde İktisat Bilim Dalında doktorasını bitirmiştir.2014'te Makro İktisat Alanında doçent unvanını almış ve 2019 yılında yine alanda profesör olmuştur. Prof. Dr. Elif Haykır Hobikoğlu'nun makro iktisat, davranışsal finans, para politikaları ve büyüme ve kalkınma alanlarında çok sayıda kitabı ve bilimsel makalesi bulunmaktadır.

Merkez bankası para Politikaları Kurulu (PPK) Üyesi Prof. Dr. Elif Haykır Hopikoğlu evli ve üç çocuk annesidir.
Yorumlar (0)