Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Haziran Anketi Açıklandı! Enflasyon Tahmini ve Dolar Kuru Beklentisi Yükseldi

Merkez Bankası beklenti anketi adı yapılan değişim ile piyasa katılımcıları olarak değiştirilmişti. Ekonomistlerin enflasyon tahminleri ve dolar kuru beklentisi Haziran 2021 rakamları ilan edildi. 2021 yıl sonu enflasyon beklentisi ve dolar kuru tahmini ile faiz beklentileri anketi sonuçları haberimizde!

Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Haziran Anketi Açıklandı! Enflasyon Tahmini ve Dolar Kuru Beklentisi Yükseldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından sabah saatlerinde yapılan son dakika açıklaması ile Beklenti Anketi ismi Piyasa Katılımcıları Anketi olarak değiştirilmişti. Yapılan değişikliğin ardından 2021 yılı Haziran ayı Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçları açıklandı. 

57 katılımcı ile gerçekleştirilen anket çalşımasına bu ay finansal sektörden 44 temsilci, reel sektörden 8 temsilci ve öğretim üyelerinden de 5 kişi katılım gösterdi. Merkez Bankası Veri Yönetimi ve İstatistik Genel Müdürlüğü Anketler ve Endeksler Müdürlüğü tarafından hazırlanan Haziran ayı anketi sonuçlarına göre dolar kuru ve enflasyon beklentisi yükselmiş oldu. 

MERKEZ BANKASI DOLAR KURU 2021 YIL SONU TAHMİNİ YÜKSELDİ!

Merkez Bankası tarafından açıklanan yıl sonu dolar kuru tahmini beklenti anketi verilerine göre ne yazık ki 2021 yıl sonu dolar kuru beklentisi yine yükseliş gösterdi. Ankete katılan katılımcıların 2021 yıl sonu dolar kuru tahmini beklentisi Mayıs ayında gerçekleştirilen ankette 8,71 lira olarak açıklanırken bu anket dönemide ise yükselerek 8,95 TL seviyesine ulaştı. 

Merkez Bankası 12 ay sonrası dolar kuru tahmini beklentisi rakamı ise Mayıs ayında açıklanan ankette 8,95 lira olarak duyurulurken bu anket döneminde ise 9,23 lira seviyesine ulaştı. 

MERKEZ BANKASI HAZİRAN AYI ENFLASYON TAHMİNİ BEKLENTİSİ VE 12 AYLIK TÜFE BEKLENTİ RAKAMLARI! 

Enflasyon tahminleri de yakından takip edilen Merkez Bankası cari 2021 yıl sonu tüketici enflasyonu TÜFE beklentisi olarak Mayıs ayında yüzde 13,81 rakamını açıklarken bu anket döneminde söz konusu rakam yüzde 14,46 seviyesine yükseltildi. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi rakamları da ne yazık ki yükseliş gösterdi. 

Merkez Bankası tarafından bir önceki ay açıklanan anket döneminde yüzde 11,81 olarak ilan edilen TÜFE beklentisi Haziran ayı anket çalışmasında yüzde 12,12 seviyesine ulaşırken 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise  sırasıyla yüzde 9,99 ve yüzde 10,16 olarak gerçekleşti. 

Özellikle de enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş dikkat çekerken 2021 yıl sonu dolar kuru tahmini rakamları da çift hanelere dayanmış oldu.

Yorumlar (0)