Merkez Bankası PPK Toplantısı Faiz Kararı Ne Zaman Saat Kaçta Açıklanacak?

Merkez Bankası gün içerisinde PPK toplantısını gerçekleştirecek. Faiz kararı alınıp alınmayacağı merak edilirken son değerlendirmeler ve kararın ne zaman açıklanacağına ilişkin ayrıntılar Emlak365'te.

Merkez Bankası PPK Toplantısı Faiz Kararı Ne Zaman Saat Kaçta Açıklanacak?
Merkez Bankası 2021 Mart ayı Para Politikaları Kurulu PPK toplantısı gerçekleştirilecek. Piyasaların yakından takip ettiği toplantı kararının açıklanması için kısa bir süre kaldı. Toplantının ne zaman başlayıp ne zaman sona ereceğini ve faiz kararının ne zaman açıklanacağına ilişkin ayrıntılar şu şekilde.

TCMB MART 2012 PPK FAİZ KARARI

Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu Toplantısı sabah saatlerinde Naci Ağbal Başkanlığı'nda başlayacak. Toplantının birkaç saat sürmesi bekleniyor. Ekonomide yaşanan son gelişmelerin ele alınacağı PPK toplantısında faiz kararlarının artırılması, sabit tutulması yada düşürülmesi yönünde kararlar verilecek.

Sabah saat 10.00 itibariyle başlayacak olan PPK toplantısında kararlar ise öğleden sonra açıklanacak. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası takvimine göre Mart 2021 PPK faiz kararı öğleden sonra saat 14.00'te ilan edilecek. PPK faiz kararları TCMB'nin resmi web sitesi üzerinden duyurulacak.

EKONOMİSTLERİN FAİZ BEKLENTİSİ

Mart ayı Para Politikaları Kurulu toplantısına ilişkin yerli ve yabancı ekonomistler beklentilerini açıkladılar. Yabancı ekonomistler ve kuruluşlardan gelen değerlendirmelerde Merkez Bankası'nın 100 baz puanlık bir faiz artışı gerçekleştirebileceği değerlendirildi.

TCMB'nin faiz kararında etkili olabilecek etmen ise dolar kurunda yaşanan yükselme gösterildi. Yılbaşından itibaren TL, dolar karşısında değer kazanmıştı. Ancak ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yükselmesi nedeniyle dolar kuru yeniden yükselmiş ve 7.50 TL bandının üzerinde çıkmıştı. Yabancı ekonomistler Merkez Bankası'nın bu nedenden dolayı faiz artırabileceğini ifade ediyorlar.

100 Baz Puanlık Beklenti

Yabancı ekonomistlerden gelen bir diğer değerlendirme ise Merkez Bankası'nın Mart PPK toplantısında faiz oranlarında değişikliğe gitmeyip Nisan PPK'da 100 baz puanlık bir artış gerçekleştireceği yönünde. Yabancı ekonomistlerde oluşan genel kanı ise 2021 yılının ilk yarısında en az 100 baz puanlık bir faiz artışı gerçekleştirilmesi.
Yorumlar (0)