Merkez Bankası PPK Toplantısı Öncesi Faiz Beklentisi Kasım 2020 Açıklandı! Ekonomistler Ne Dedi, Dolar Kuru ve Altın Fiyatları Nasıl Etkilenecek?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilecek olan Kasım ayı toplantısı öncesi faiz kararı için ekonomistlerin beklenti anketi raporu yayımlandı.

Merkez Bankası PPK Toplantısı Öncesi Faiz Beklentisi Kasım 2020 Açıklandı! Ekonomistler Ne Dedi, Dolar Kuru ve Altın Fiyatları Nasıl Etkilenecek?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilecek olan Kasım ayı toplantısı öncesi faiz kararı için ekonomistlerin beklenti anketi raporu yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atanan TCMB Başkanı Naci Ağbal'ın ilk kez başkanlık edeceği toplantıda alınacak olan karar piyasalar tarafından da merakla bekleniyor. Peki, Merkez Bankası Kasım ayı toplantısı ne zaman, faiz kararı saat kaçta açıklanacak, Kasım ayı toplantısı faiz kararı beklentisi ne zaman, Merkez Bankası faiz artırımı kararı verirse dolar kuru ve altın fiyatları ne olur, nasıl etkilenir, ne olacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal görevinden alınmış yerine Naci Ağbal atanmıştı. Piyasalar alınan kararı olumlu karşılamış, atama kararı sonrası yapılan açıklamalar ile dolar kurunda sert düşüş yaşanmıştı. MERKEZ BANKASI BAŞKANI NACİ AĞBAL'IN AÇIKLAMASI FAİZ ARTIŞI KARARI BEKLENTİSİNİ ARTTIRDI! Merkez Bankası Başkanı olarak atanan Naci Ağbal tarafından yapılan açıklamada "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası olarak temel amacımız fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir. Fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda tüm politika araçları kararlılıkla kullanılacaktır. Para politikasında, şeffaflık, hesap verebilirlik ve öngörülebilirlik ilkeleri çerçevesinde iletişim güçlendirilecektir.19 Kasım 2020 tarihli Para Politikası Kurulu toplantısına kadar mevcut durum ve beklentiler gözden geçirilip, gelişmeler de yakından takip edilerek; oluşacak veri ve değerlendirmeler ışığında gerekli politika kararları alınacaktır" ifadelerine yer verilmiş, verilen bu mesaj faiz artışı kararı beklentisini arttırmıştı. 

MERKEZ BANKASI PPK TOPLANTISI NE ZAMAN, KASIM 2020 FAİZ KARARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?Aynı zamanda yeni atanan Merkez Bankası Başkanı Ağbal'ın ilk kez başkanlık edeceği PPK toplantısı olması nedeni ile büyük önem kazanan Merkez Bankası toplantısı 19 Kasım 2020 Perşembe günü gerçekleşecek. Yeni Başkan Ağbal tarafından imzalanan karar metni saat 14:00 itibari ile ilan edilecek ve basın açıklaması ile duyurulacak. Söz konusu karar açıklanır açıklanmaz sitemizden anlık olarak uygulama atılacak olup, almak için;Android uygulamamız için TIKLAYINIZ
İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

EKONOMİSTLERİN MERKEZ BANKASI KASIM 2020 FAİZ KARARI BEKLENTİSİ AÇIKLANDI! MERKEZ BANKASI FAİZ ARTIRIMI KARARI DOLAR KURU VE ALTIN FİYATLARI NE OLUR, NASIL ETKİLENİR?Beklenen karar öncesi ekonomistlerin beklentileri de ilan edildi. Bloomberg HT Araştırma Departmanı tarafından açıklanan anket verilerine göre Merkez Bankası en düşük 200 baz puan, en yüksek ise 500 baz puan faiz artışı yapacak. Medyan faiz indirimi beklentisi ise 475 baz puan oldu. Merkez Bankası politika faizi şu anda yüzde 10,25 olarak uygulanırken 475 baz puan faiz artışı olması halinde bu rakam yüzde 15 seviyesine çekilecek. Merkez Bankası tarafından büyük bir faiz artışı kararı çıkacağı yönünde beklenti ağırlık kazanırken 200 baz puan altında bir faiz artışı kararı çıksa dahi altın ve dolar kurunda sert bir yükseliş yaşanabileceği, 200 baz puan ve üzerindeki faiz artışı kararlarının ise dolar kuru ve altın fiyatlarında ki düşüşü destekleyeceği belirtiliyor. Emlak365.com


Yorumlar (0)