Merkez Bankası Şoku Sonrası Dolar / TL'de Günün İlk Resmi Açılış Fiyatı Geldi!

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevinden alınarak yerine Şahap Kavcıoğlu'nun atanmasının ardından 22 Mart 2021 Pazartesi tarihli dolar kurunun ilk açılış fiyatları geldi. Dolar kuru ne oldu, dolar neden yükseldi, yükselmeye devam eder mi, kur şoku yaşanır mı?

Merkez Bankası Şoku Sonrası Dolar / TL'de Günün İlk Resmi Açılış Fiyatı Geldi!
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın Cumartesi günü yayımlanan Resmi Gazetede yer alan atama kararnamesi ile görevinden alınmasının ardından dolar kurunda dün gece sert yükselişler yaşanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Ağbal'ın yerine Şahap Kavcıoğlu'nun atanması ile beraber yeni faiz indirimi beklentisi piyasalarda ağırlık kazanırken bu da dolar kurunun yükselmesine neden olmuştu.

22 MART 2021 PAZARTESİ GÜNÜ DOLAR KURU NE KADAR, 1 DOLAR BUGÜN KAÇ TL?

Dün sığ piyasalarda yapılan işlemlerde dolar kuru 8.45 TL seviyesine kadar yükselmiş, Asya piyasalarında yaşanan yükseliş sosyal medyada da en çok konuşulanlar arasına girmişti.

Cuma günü Merkez Bankası tarafından yapılan 200 baz puanlık faiz artırımı sonrasında dolar kuru kapanışta 7.20 TL seviyesine kadar çekilirken bugün günün ilk açılış fiyatında dolar kuru 8.05 TL seviyesini gördü.DOLAR NEDEN YÜKSELDİ, YÜKSELMEYE DEVAM EDER Mİ?

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal tarafından yapılan faiz artırımı ve verilen "faiz indirimi yapılmayacak" mesajı yabancı yatırımcıların Türkiye'ye olan ilgisini arttırırken yüksek faize olan ilgi ile para girişi sağlanmıştı.

Naci Ağbal'ın ani bir kararla görevden alınması, yerine getirilen Şahap Kavcıoğlu'nun da daha önce yaptığı açıklamalarda sık sık yüksek faizi eleştirmesi yeni bir faiz indirimi beklentisi oluşturdu. Özellikle de gündeme taşınan ara toplantı söylentileri ile piyasalarda tansiyonu yükseltti.

Dolar kurunun sığ piyasalarda yükselmesi sonrasında yeni Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu açıklama yaparak "enflasyonla mücadele" vurgusu taşıyan bir açıklama yayımladı. Yine bankacıların yönetimleri ile bir araya geldi ve faiz indirimi yapılacağı belirtilen ara toplantı iddialarını reddederek "Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantı takvimine uyulacaktır" açıklamasını yaparak en erken toplantının planlandığı üzere Nisan ayında yapılacağını söyledi.
Yorumlar (0)