Merkez Bankası Yeni Faiz İndirimi Hamlesi Yaptı, Reeskont Faizi Düştü!

Merkez Bankası 11 Ekim 2019 tarihli Resmi Gazete ile Reeskont ve Avans İşlemlerinde Uygulanacak Faiz Oranlarının Tespiti hakkında yeni yönetmeliği yayımladı, faizler düştü! Reeskont nedir, reeskont faizi kaç oldu, Merkez Bankası Ekim 2019 PPK toplantısı ne zaman? Merkez Bankası piyasayı rahatlatacak hamlelerde bulunmaya devam ediyor.

Merkez Bankası Yeni Faiz İndirimi Hamlesi Yaptı, Reeskont Faizi Düştü!

Merkez Bankası 11 Ekim 2019 tarihli Resmi Gazete ile Reeskont ve Avans İşlemlerinde Uygulanacak Faiz Oranlarının Tespiti hakkında yeni yönetmeliği yayımladı, faizler düştü! Reeskont nedir, reeskont faizi kaç oldu, Merkez Bankası Ekim 2019 PPK toplantısı ne zaman?

Merkez Bankası piyasayı rahatlatacak hamlelerde bulunmaya devam ediyor. Gözler Merkez Bankası Ekim 2019 PPK toplantısı ile açıklanacak olan faiz kararına çevrilirken banka bugün yeni bir karar yayımladı. Yayımlanan karar ile reeskont ve avans işlemlerinde uygulanan faiz için indirim kararı aldı. Reeskont ve Avans İşlemlerinde Uygulanacak Faiz Oranlarının TespitiYayımlanan karar kapsamında vadesine en az 3 ay kalan senetler karşılığında yapılacak reeskont işlemlerinde uygulanacak iskonto faiz oranı yıllık yüzde 17.25 seviyesine çekilirken avans işlemlerinde uygulanacak olan faiz oranı ise yıllık yüzde 18.25 seviyesine çekildi. 

Reeskont Nedir? Reeskont henüz vadesi yani ödeme tarihi gelmemiş olan senede bağlı olan alacak ve borçların, değerleme gününe ait olan gerçek değerlerinin bulunması yöntemi ile bilançoda yapılan düzeltme işlemine verilen isimdir. Reeskont Faizi Nedir?Merkez Bankası tarafından reeskont işlemleri için uygulanan faize denilmektedir. Merkez Bankası 2019 PPK Toplantısı Ne Zaman?Politika faizi indirimi için verilecek karar 24 Ekim 2019 tarihinde açıklanacak. Söz konusu toplantı ile en düşük 150 en yüksek 350 baz puan faiz indirimi yapılması bekleniyor. Emlak365.com


Yorumlar (0)