Merkez Bankası Yolu Açtı, Bankalarda Faiz Yarışı Nefesleri Kesti! 32 Günlük En Yüksek Vadeli Mevduat Hesabı Faizi Rekor Tazeledi

Bankaların 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranları yükselmeye devam ediyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından atılan adımların ardından başlayan yükselişte bankalar vites arttırdı.

Merkez Bankası Yolu Açtı, Bankalarda Faiz Yarışı Nefesleri Kesti! 32 Günlük En Yüksek Vadeli Mevduat Hesabı Faizi Rekor Tazeledi
Bankaların 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranları yükselmeye devam ediyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından atılan adımların ardından başlayan yükselişte bankalar vites arttırdı. Bankalar arasında yaşanan rekabet giderek artmaya devam ederken bu yüksek rekabet faiz oranlarına da yansıdı.

Bankalar daha fazla müşteri çekebilmek ve mevduat toplayabilmek adına vadeli hesaplardaki faiz oranlarını da yükseltti. Güncellemelerin ardından 2021 yılında uygulanan en yüksek faiz oranı revize edildi ve yükseltilmiş oldu. Bankada parası olanlara iyi haber gelirken bankalardan ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi çekmek isteyenler için ise ne yazık ki faiz oranlarında yaşanan yükseliş sürdü.

EN YÜKSEK FAİZ VEREN BANKA HANGİSİ, 32 GÜNLÜK VADELİ MEVDUAT HESABI FAİZ ORANLARI İÇİN HANGİ BANKA DAHA FAZLA FAİZ VERİYOR?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından atılan parasal sıkılaşma politikası sonrasında bankalar faiz oranlarını zorunlu olarak arttırma kararı almışlardı. Merkez Bankası tarafından ucuz likidite muslukları bir anda kapatılan bankalar zorunlu olarak müşterilerinin vadeli mevduat hesaplarına yönelmiş ve vadeli hesap faiz oranlarını kademeli olarak arttırmaya başlamıştı.

Süreçte bankalar tarafından alınan kararlar doğrultusunda 32 günlük faizleri yükselişe geçerken yapılan güncellemeler ile bankada parası olanlar sevindi. Merkez Bankası tarafından uygulanan parasal gevşeme politikası döneminde yüzde 8 seviyelerine kadar çekilen vadeli mevduat hesabı faizleri 2021 yılına rekorla giriş yaptı. Parasal sıkılaşma döneminde bankalar Merkez Bankası tarafından ucuz fonlama yapamadığı için müşterilerine yüksek faiz seçeneği sunmaya başladılar. En yüksek faiz veren banka ise Alternatif Bank oldu.

Alternatif Bank Avantajlı TL Tanışma Faizi kampanyası ile yüzde 17.75 olarak uygulanan faiz oranı 4 adet ek ürün kullanımı ile yüzde 18.75 seviyesine yükseltildi.EN YÜKSEK MEVDUAT FAİZ ORANLARI! ING BANK, ZİRAAT BANKASI, HALKBANK, VAKIFBANK, AKBANK, İŞ BANKASI, GARANTİ BANKASI VADELİ FAİZLERİ 

32 günlük en yüksek faiz veren banka yüzde 18.75 oranı ile Alternatif Bank olarak öne çıktı. Bu bankayı bugün faiz artırımı kararı alan QNB Finansbank aldı. Yüzde 16.75 seviyesinden yüzde 18 seviyesine çıkarılan faiz ile beraber aynı oranı uygulayan ING Bank, Burgan Bank, Fibabanka ve Aktif Bank N Kolay Bono hesabı Türk Lirası için en yüksek faiz veren bankalar listesinde yer aldı.

Bugün güncelleme yapan bir diğer özel banka olan TEB'de Marifetli Hesap için uygulamış olduğu faiz oranı rakamını yüzde 17.50 seviyesinden yüzde 18 seviyesine yükseltme kararı aldığını duyurdu.Ziraat Bakası mevduat faiz oranları yüzde 15.50 olarak uygulanırken kamu bankaları arasında yer alan Halkbank 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranı yüzde 16 ve Vakıfbank Arı Hesabı Tanışma faiz oranı ise yüzde 16.50 olarak ilan edildi. Bu oranlar ile devlet bankalarının faiz oranları arasında en yüksek faiz veren banka Vakıfbank oldu.

Garanti Bankası 32 günlük faizi yüzde 16.25, Akbank 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranı yüzde 16.50 olarak revize edildi.

100 BİN TL NE KADAR FAİZ GETİRİR, 100000 LİRANIN AYLIK FAİZ GETİRİSİ NE KADAR, KAÇ TL?

Yapılan güncellemeler sonrasında parasını bankada tutanlar için 32 günlük faiz getirisi de yükselmiş oldu. 100 bin liranın 32 günlük faiz getirisi 1.557 TL seviyesine yükseldi. 

DOLARA EN YÜKSEK FAİZ VEREN BANKALAR HANGİLERİ?

TL hesabında olduğu gibi dolar hesabı olan kişiler için de en yüksek faiz veren banka  Alternatif Bank VOV hesabı oldu. Banka dolar hesabı olanlara yüzde 2.20 tanışma faizi ile yatırım yapma imkanı sundu. Vadeli döviz hesabı faiz oranları için yaşanan yükseliş daha sınırlı kalırken  bankalar önceliği TL hesaplara vermiş oldu. Dolar hesabı açan kişilere yönelik en yüksek faiz veren bankalar arasında Burgan Bank, Aktif Bank, Fibabanka ve Odeabank üst sıralarda yer alan  diğer bankalar olarak öne çıktı.

Emlak365.com
Yorumlar (0)