Merkez Bankası Zorunlu Karşılık Müdahalesi Sonrasında TL Değer Kazandı, Dolar ve Euro Kuru Sert Düştü!

27 Kasım 2020 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ (Sayı: 2013/15)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sayı: 2020/17) sonrasında beklendiği üzere hem dolar hem de euro kurunda geri çekilme yaşandı.

Merkez Bankası Zorunlu Karşılık Müdahalesi Sonrasında TL Değer Kazandı, Dolar ve Euro Kuru Sert Düştü!

27 Kasım 2020 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ (Sayı: 2013/15)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sayı: 2020/17) sonrasında beklendiği üzere hem dolar hem de euro kurunda geri çekilme yaşandı. Peki, dolar kurunda son durum ne, 1 dolar kaç TL oldu, euro kuru ne kadar, bugün kaç lira oldu, neden düştü, dolar düşmeye devam eder mi?

Merkez Bankası tarafından yapılan zorunlu karşılıklar müdahalesi sonrasında dolar kuru ve euro kurunda beklendiği üzere geri çekilme yaşandı. TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI ZORUNLU KARŞILIKLAR HAKKINDA TEBLİĞ İLE HANGİ KARARLAR ALINDI?Merkez Bankası tarafından yapılan açıklama ile "Merkez Bankası parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini artırmak amacıyla sade bir zorunlu karşılık sistemine geçilmesine karar verdi" sözlerii ile bir takım değişiklikler yaptığını duyurdu. Yapılan açıklama ile gerçekleştirilen değişiklikler ise şu şekilde sıralandı;Reel kredi büyümesine göre farklılaşan zorunlu karşılık ve faiz/nema oranları uygulaması yürürlükten kaldırıldı, Zorunlu karşılık ve faiz/nema oranlarının tüm sektör için aynı oranlar üzerinden uygulanmasına karar verildi, TL cinsinden zorunlu karşılıklara ödenen faiz/nema oranının tüm sektör için %12; ABD doları cinsinden mevduat/katılım fonu yükümlülükleri için tesis edilen zorunlu karşılıklara %1,25 olarak uygulanan komisyon oranı %0 olarak belirlendi.Düzenleme bugünden itibaren geçerli olacak. MERKEZ BANKASININ MÜDAHALESİ SONRASI DOLAR KURU DÜŞTÜ! 1 DOLAR KAÇ TL OLDU, BUGÜN EURO KURU NE KADAR?Sabah saatlerinde güne yükselişle başlayan dolar kuru yeni güne 7.88 TL seviyesinden başlamıştı. Açıklanan karar sonrası beklendiği üzere dolar kuru düşüşe geçti. Dolar kuru an itibari ile serbest piyasada kritik dayanak noktası olarak kabul edilen 7.80 TL seviyesinin altını görerek 7.79 lira seviyesine kadar geri çekildi. 

Euro kuru da benzer şekilde sert bir geri çekilme yaşadı ve 9.29 lira seviyesine kadar geriledi. 

Piyasalar bugün gelecek olan veri akışı, koronavirüs aşı haberleri ve açıklanacak ekonomik verileri yakından takip etmeyi sürdürecek. Emlak365.com


Yorumlar (0)