Merkez Bankasına Yeni Atama Doları Yükseltti, Türk Lirası Değer Kaybetti!

30 Mart 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan son atama kararnamesi ile Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Murat Çetinkaya görevinden alındı. Açıklanan karar sonrasında dolar ve euro kuru yükselişe geçti. Dolar kurunda son durum ne, kur neden yükseliyor, dolar ne olur?

Merkez Bankasına Yeni Atama Doları Yükseltti, Türk Lirası Değer Kaybetti!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan ve 30 Mart 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan atama kararnamesi kapsamında Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya görevinden alınarak yerine Mustafa Duman atandı.

Açıklanan atama kararnamesi ve dün ilan edilen yeni koronavirüs tedbir kararları sonrasında dolar kuru yeni güne son derece sert bir başlangıç yaptı.

DOLAR / TL 'DE SON DURUM NE, 30 MART 2021 SALI GÜNÜ 1 DOLAR KAÇ LİRA OLDU?

Atama kararnamesi sonrasında Merkez Bankası'nın 2 numaralı isminin de görevden alınması ile dolar kurunda yükseliş yaşandı. Yaşanan yükseliş etkisi ile dolar kuru kritik eşik olarak gösterilen 8.25 TL barajını aştı. Dolar kuru yeni güne 8,2608 TL alış ve 8,2745 TL satış seviyesinden başladı.

Dolar kuruna eşlik eden Euro kurunda da yükseliş meydana geldi. Euro kuru 9.7165 TL alış ve 9.7547 TL satış seviyesine ulaştı.

DOLAR NEDEN YÜKSELDİ, YÜKSELİYOR?

Türk Lirası diğer gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinden negatif ayrışma göstererek değer kaybı yaşadı. Yaşanan değer kaybının en önemli nedeni Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Murat Çetinkaya'nın görevden alınması olarak gösterildi.

Görev değişimi kararının Resmi Gazete ile yayımlanmasının ardından döviz kurlarının yanı sıra ülke risk primi puanı da yükseldi. Türkiye'nin CDS puanı 470 baz puan üzerinden işlem görürken yaşanan dalgalanmada atama kararnamesinin yanı sıra yeni açıklanan koronavirüs tedbir kararları ile hafta sonu sokağa çıkma yasağı kararının ve artan koronavirüs vaka sayısının da etkili olduğu belirtiliyor.
Yorumlar (0)