Merkez Bankası'ndan Flaş Hamle! Resmi Gazete İle Yayımlanan Kararla Zorunlu Karşılık Oranı Arttı! Dolar Kuru, Altın Fiyatları ve Kredi Faizleri Nasıl Etkilenecek?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası dün açıklanan PPK toplantısı ile faiz oranı için değişikliğe gitmedi.

Merkez Bankası'ndan Flaş Hamle! Resmi Gazete İle Yayımlanan Kararla Zorunlu Karşılık Oranı Arttı! Dolar Kuru, Altın Fiyatları ve Kredi Faizleri Nasıl Etkilenecek?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası dün açıklanan PPK toplantısı ile faiz oranı için değişikliğe gitmedi. Ancak piyasalara pompalanan paranın çekilmesi ve parasal sıkılaşma politikası için yeni adım atıldı. Merkez Bankası zorunlu karşılık oranları yükseltildi. Peki, atılan bu adım piyasalar için ne anlama geliyor, konut, ihtiyaç ve taşıt kredisi faiz oranları nasıl etkilenir, dolar kuru ve altın fiyatları yükselir mi, düşer mi?

Merkez Bankası dün açıklanan faiz kararı ile beklentiler ile doğru orantılı olarak politika faiz oranını yüzde 8.25 seviyesinde tutarak pas geçti. Alınan karar kısa süreli dalgalanmaya neden oldu ancak büyük bir darbe oluşturmadı. CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN MÜJDE AÇIKLAMASI İLE MERKEZ BANKASI ŞOKU AZ HASARLI ATLATILDI! Açıklanan ekonomik verilere göre Merkez Bankası tarafından faiz artışı kararı alınması zorunlu olarak görülürken Merkez Bankası almış olduğu fonlama maliyetlerini yükseltme kararına rağmen politika faizini yüzde 8.25 seviyesinde tutmayı sürdürdü. Yapılan müdahaleler ekonomi çevreleri tarafından "örtülü faiz artışı" ve "arka kapıdan faiz artırmak" olarak tanımlansa da siyasi kaygılar ile politika faiz oranının sabit tutulduğu eleştireleri gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Konu hakkında özel bir yazı hazırlayan Habertürk Yazarı Abdurrahman Yıldırım Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan müjde açıklamasının piyasalara yetiştiğini belirterek oluşan olumlu algı ile piyasaların faiz kararını pas geçtiğini dile getirdi. ZORUNLU KARŞILIKLAR HAKKINDA TEBLİĞ RESMİ GAZETE İLE YAYIMLANDI! 21 Ağustos 2020 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ (Sayı: 2013/15)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sayı: 2020/15) yürürlüğü girdi. Tebliğ kapsamında “Türk lirası zorunlu karşılık oranları, 1 yıl ve 1 yıldan uzun vadeli mevduat/katılım fonu (yurt dışı bankalar mevduatı/katılım fonu hariç) ve 3 yıldan uzun vadeli diğer yükümlülükler (yurt dışı bankalar mevduatı/katılım fonu dâhil) hariç tüm vade dilimlerinde yüzde 2 olarak uygulanır" ibaresi değiştirildi ve yeni oranlar yüzde 4 ila yüzde 1 arasında olmak üzere yeniden belirlendi. 

TÜRK LİRASI VE YABANCI PARA ZORUNLU KARŞILIK ORANLARI YÜKSELTİLDİ! DOLAR KURU VE ALTIN FİYATLARI NASIL ETKİLENECEK?Açıklanan karar kapsamında Merkez Bankası piyasalardan ortalama olarak 17 milyar Türk Lirası ve yaklaşık olarak 8.5 milyar dolar karşılığına denk gelecek tutarda döviz ve altın cinsinden likidite toplayacak. Kararın duyurulmasının ardından piyasadan yüklü miktarda dolar ve altın çekilecek olmasından dolayı ilk etapta dolar kuru ve altın fiyatları yükseliş gösterse de piyasalarda bugün açıklanacak olan müjde beklentisi ile yaşanan yükseliş sınırlı kaldı.Merkez Bankası tarafından atılan adımları değerlendiren Yıldırım "Eğer açıklama hemen çarşamba günü yapılsaydı dünkü TCMB’nin kararı ile piyasaların dalgalanması çok daha yüksek olabilirdi. Ya da müjde olmasaydı Merkez Bankası dün daha farklı bir karar alma gereğini hissedebilirdi. Müjdeli haber sayesinde böyle bir karar almaktan kurtuldu" diyerek müjdenin piyasalar için kurtarıcı olduğunu dile getirdi. KREDİ FAİZLERİ NASIL ETKİLENECEK?Merkez Bankası tarafından direkt olarak politika faizi arttırılmasa da sürekli olarak bankaların fonlama maliyetlerinin yükseltilmesi ve likidite kaynaklarının kısılması ile ne yazık ki kısa vadede kredi faiz oranlarında bir indirim beklenmezken tersi yönde yükseliş yaşanabileceği belirtiliyor. Emlak365.com


Yorumlar (0)