Merkez Bankasından Flaş Swap Hamlesi! TCMB Swap İhaleleri Limitini Arttırdı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan son dakika açıklaması ile swap ihale limiti için yeni düzenlemeye gidildiği duyuruldu.

Merkez Bankasından Flaş Swap Hamlesi! TCMB Swap İhaleleri Limitini Arttırdı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan son dakika açıklaması ile swap ihale limiti için yeni düzenlemeye gidildiği duyuruldu. Yapılan düzenleme kapsamında Merkez Bankası swap ihaleleri limitini arttırdı. TCMB swap ihale limiti nedir, dolar kuru nasıl etkilenir, dolar düşecek mi, dolar düşer mi?

Merkez Bankası tarafından yapılan son dakika duyurusu ile swap ihale limiti için yeni düzenlemeye gidildiği duyuruldu. TCMB SWAP İHALE LİMİTİ YÜZDE 50 SEVİYESİNDEN YÜZDE 60 SEVİYESİNE YÜKSELTİLDİ! Merkez Bankası tarafından son olarak 22 Mayıs 2020 tarihinde alınan karar ile yüzde 40 seviyesinden yüzde 50 seviyesine yükseltilen TCMB swap ihaleleri limiti için bugün yeni bir karar daha alındı. 26 Kasım 2020 tarihli açıklanan yeni karar kapsamında söz konusu oran bu sefer yüzde 50 seviyesinden yüzde 60 seviyesine yükseltildi. 

(Tablo Bloomberg HT sitesinden alınmıştır) Yapılan düzenleme sonrasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından geleneksel ihale yöntemi ile gerçekleştirilen Döviz karşılığı Türk Lirası swap ihalele limiti yüzde 50 seviyesinden yüzde 60 seviyesine yükseltilmiş oldu. Hatırlanacağı üzere Merkez Bankası Kasım 2020 PPK toplantısı ile politika faizi oranını 475 baz puan artırarak yüzde 15 seviyesine yükseltmiş, ardından alınan ikinci bir karar ile haftalık swap işlemlerinde kullanışan Türk Lirası faizini de yüzde 15 seviyesine çekmişti. Swap faizlerinde yaşanan yükselişin ardından buradaki stokta düşüş eğilimi yaşanması üzerine Merkez Bankası işlemlerdeki limiti arttırma kararı alarak aslında teknik bir düzenlemeye gitmiş oldu. KARAR DOLAR KURUNU NASIL ETKİLER, 1 DOLAR KAÇ TL?Söz konusu karar bankaların döviz ve Türk lirası likidite yönetimlerine destek olmak amacı ile alınmış bir karar olarak öne çıkıyor. Bankalara farklı vadelerde işlem yapma esnekliğini sağlanarak kolaylık sağlanmış oluyor. Kararın dolar kuru üzerinde Merkez Bankası tarafından beklenen adımların atılmaya devam edilmesi, kararlılığın korunması ve ekonomide güven mesajı vermesi nedeni ile TL lehine olumlu sonuç vermesi bekleniyor. Dolar kuru yeni güne 7.94 TL seviyesi ile başlarken Euro kuru ise hafif yükseliş eğilimli olarak 9.50 TL seviyesinin hemen altında 9.4843 TL ile başladı. Dolar kuru için bugün iç piyasada önemli bir ekonomik veri akışı bulunmazken yurt dışı piyasalardaki veriler ve siyasi gelişmeler ile koronavirüs aşı haberleri takip edilecek. Emlak365.com


Yorumlar (0)