EKONOMİ

Merkez Bankası’ndan kritik açıklama! Dolar beklentisi düştü!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası dolarda yaşanan sert düşüş sonrasında beklenti anketinde yıl sonu dolar kuru beklentisini 6.14'ten 5.90'a indirdi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası dolarda yaşanan sert düşüş sonrasında beklenti anketinde yıl sonu dolar kuru beklentisini 6.14'ten 5.90'a indirdi.

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasında kızışan ticari savaş sonrasında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından kritik bir hamle yapıldı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası geçtiğimiz günlerde yayınladığı beklenti anketinde yıl sonu dolar kuru beklentisini 6.14 olara belirlemişti. Dolarda yaşanan sert düşme sonrasında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası da yıl sonu dolar kuru beklenti oranını düşürdü.

DOLAR BEKLENTİSİ DÜŞTÜ

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Ağustos ayı Beklenti Anketi İstatistikleri’ni açıkladı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından açıklanan istatistiklere göre beklenti anketinde yılsonu dolar kuru beklentisini 6.14’ten 5.90’a düşürüldü. Yılsonu dolar kuru beklentisi daha önceki ankette 6.14 iken bu anket döneminde 5.90’a çekildi.

TÜFE BEKLENTİSİ YÜKSELDİ

Ağustos ayı için TÜFE beklentisi daha önceki anket döneminde yüzde 0.85 iken yeni anket döneminde yüzde 1.26’ya yükseldi. Ağustos ayında yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 15.01’den yüzde 14.42’ye geriledi.

TÜFE NEDİR?

TÜFE’nin açılımı , ‘ Tüketici Fiyat Endeksi ‘ dir. Tüfe sayesinde enflasyonu ölçebiliriz. Tüfe değerleri Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından hesaplanır. Tüfe, daha önce satın alınmış bir malın – hizmetin, daha sonra ki bir tarihteki fiyatı ile karşılaştırılmasına yarar.

Tüfe’yi hesaplarken önce, Türkiye’nin genelini temsil eden bir örnek kitlenin bir yıl içinde hangi mal ve hizmete ne kadar para harcadığı hesaplanır. Ayrıca her mal ve hizmetin toplam içindeki ağırlıkları belirlenir.

 Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir