Merkez Bankası'ndan Likidite Açıklaması! Tedbirler Devam Edecek

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, yatırımcı ilişkiler toplantısı sonrası yapılan açıklamada finansal istikrar vurgusu yapıldı.

Merkez Bankası'ndan Likidite Açıklaması! Tedbirler Devam Edecek

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, yatırımcı ilişkiler toplantısı sonrası yapılan açıklamada finansal istikrar vurgusu yapıldı. TCMB açıklamasında salgın nedeniyle gerileyen iktisadi faaliyetlerin Mayıs ayından itibaren güç kazandığı vurgulandı. Merkez Bankası'nın toplantı sonrası kararları.

Merkez Bankası'nın bir süredir devam ettirdiği eylül ayı yatırımcı toplantısı gerçekleştirildi. Videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantı kapsamında Makroekonomik Görünüm ve Para Politikası konulu bir sunum yapıldı. Toplantının sonrasında ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası toplantıya ilişkin açıklamalarda bulundu. MERKEZ BANKASI'NDAN YATIRIMCI TOPLANTISIMerkez Bankası tarafından yapılan açıklamada ilk olarak pandemi süreci ve salgın nedeniyle gerileyen iktisadi faaliyetlere vurgu yapıldı. Bu dönemlerde azalan iktisadi faaliyetlerin Mayıs ayından itibaren yükselme gösterdiğine vurgu yapıldı. TCMB açıklamasında yaz döneminde seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından turizm gelirlerinde artış olacağı ve bu kaspamda mal ihracatındaki toparlanma, emtia fiyatlarının görece düşük seviyeleri ve reel kur düzeyi önümüzdeki dönemde cari işlemler dengesinin destekleneceği ifade edildi. Döviz Kuru Enflasyon DeğerlendirmesiTCMB'nin açıkladığı raporda yer alan diğer değerlendirmeler şu şekilde; "Salgına bağlı birim maliyet artışlarına ilave olarak döviz kuru ve kredilerde yaşanan gelişmeler talep yönlü dezenflasyonist etkileri sınırlamakta ve çekirdek enflasyon göstergelerinin eğilimlerinde yükseliş gözlenmektedir.""Salgına bağlı tedbirlerle kısa vadede etkili olan arz yönlü unsurların, normalleşme sürecinin devamıyla kademeli olarak ortadan kalkacağı öngörülmektedir."LİKİDİTE TEDBİRLERİ SÜRDÜRÜLECEKMerkez Bankası'nın yatırımcı toplantısı sonrasında açıkladığı kararlarda; salgının ilerleyişine bağlı olarak iç ve dış talep koşullarının seyrine dair belirsizlikler önemini koruduğu ifade edildi. Bu kapsamda Ağustos ayı PPK toplantısında alınan faizlerin sabit tutulması kararı hatırlatarak likidite önlemlerinin sürdürüleceği ifade edildi. "Son dönemde salgına özgü alınan finansal tedbirlerin kademeli olarak normalleşmesi ve likidite tedbirleri ile sağlanan sıkılaşmanın makrofinansal istikrara katkı yapması beklenmektedir. Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir."Emlak365.com


Yorumlar (0)