Merkez Bankası'ndan Son Dakika Dolar / TL Hamlesi! TCMB Zorunlu Karşılık Oranları Arttırıldı, Altın Fiyatları ve Kur Düştü

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası zorunlu karşılık oranlarını Türk Lirası yükümlülükler için arttırma kararı aldı.

Merkez Bankası'ndan Son Dakika Dolar / TL Hamlesi! TCMB Zorunlu Karşılık Oranları Arttırıldı, Altın Fiyatları ve Kur Düştü
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası zorunlu karşılık oranlarını Türk Lirası yükümlülükler için arttırma kararı aldı. Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ (Sayı: 2013/15)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sayı: 2021/2) 24 Şubat 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi.

ZORUNLU KARŞILIKLAR HAKKINDA TEBLİĞ (SAYI 2013/15)'DE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ (SAYI: 2021/2)

MADDE 1 – 25/12/2013 tarihli ve 28862 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ (Sayı: 2013/15)’in 6 ncı maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(1) Zorunlu karşılık oranları Türk lirası yükümlülükler için aşağıdaki gibidir:MADDE 2 – Aynı Tebliğin 7 nci maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“a) En fazla yüzde 20’si; tabloda belirtilen dilimlere denk gelen karşılıkların hizalarında gösterilen katsayılar ile çarpılmak suretiyle bulunan toplam tutarı üzerinden ABD doları ve/veya euro cinsinden,

İmkan Dilimleri % 0-20 Kat sayı 1,0

b) En fazla yüzde 15’i; tabloda belirtilen dilimlere denk gelen karşılıkların hizalarında gösterilen katsayılar ile çarpılmak suretiyle bulunan toplam tutarı üzerinden standart altın cinsinden,

İmkan Dilimleri % 0-20 Kat sayı 1,6

MADDE 3 – Bu Tebliğ 19/2/2021 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4 – Bu Tebliğ hükümlerini Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı yürütür.

MERKEZ BANKASI ZORUNLU KARŞILIK KARARI NE DEMEK?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası zorunlu karşılık kararı bankaların yasal yükümlülük gereği mevduat kabul eden bankalarca bu tutarlara karşılık olarak Merkez Bankası kasasında bulundurmak zorunda olduğu mevduat karşılık tutarıdır. Merkez Bankası yürütmüş olduğu politikalar gereği enflasyon ve büyüme arasında yapılan tercihe göre söz konusu oranları düzenlemeye yetkilidir.MERKEZ BANKASI ZORUNLU KARŞILIK HAMLESİ NE ANLAMA GELİYOR, DOLAR KURU VE ALTIN FİYATLARI NASIL ETKİLENİR?

Uzun süredir düşüş eğiliminde olan dolar kuru ve altın fiyatları karardan etkilenecek. Merkez Bankası arttırdığı oranlar ile piyasadan yüklü miktarda Türk Lirası çekeceği için kararın hem dolar kuru hem de altın fiyatlarında düşüş yaşanmasına neden olabileceği belirtiliyor.

Merkez Bankası kararı sonrası hem dolar ve euro kuru hem de gram altın ve çeyrek altının fiyatı düştü. Gram altın 411,67 TL, çeyrek altın 672 TL seviyesine gerilerken dolar kuru 7 liranın hemen üzerinde 7,07 liraya ve euro kuru da 8,60 TL seviyesine çekildi.
Yorumlar (0)