Merkez Bankası'ndan Son Dakika Dolar Müdahalesi: Zorunlu Karşılık Oranları Sistemi Açıklaması Geldi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB tarafından 27 Kasım 2020 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ (Sayı: 2013/15)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sayı: 2020/17) hakkında resmi açıklama yapıldı.

Merkez Bankası'ndan Son Dakika Dolar Müdahalesi: Zorunlu Karşılık Oranları Sistemi Açıklaması Geldi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB tarafından 27 Kasım 2020 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ (Sayı: 2013/15)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sayı: 2020/17) hakkında resmi açıklama yapıldı. Zorunlu karşılık nedir, dolar nasıl etkilenir, dolar düşecek mi, dolarda düşüş sürer mi, kur yükselecek mi, 1 dolar kaç TL, dolar kurunda son durum ne?

Merkez Bankası twitter hesabı üzerinden yapmış olduğu duyuru ile Zorunlu Karşılık Sistemi için değişikliğe gidildiğini duyurdu. 27 Kasım 2020 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ (Sayı: 2013/15)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sayı: 2020/17) hakkında yapılan bilgilendirmede yeni sistemin detayları paylaşıldı. ZORUNLU KARŞILIKLAR HAKKINDA TEBLİĞ (SAYI: 2013/15)’DE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞMADDE 1 – 25/12/2013 tarihli ve 28862 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ (Sayı: 2013/15)’in 6 ncı maddesinin birinci ve ikinci fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “(1) Zorunlu karşılık oranları Türk lirası yükümlülükler için aşağıdaki gibidir:

MADDE 2 – Aynı Tebliğin 10/A maddesi, geçici 10 uncu maddesi ve Ek-1’i yürürlükten kaldırılmıştır.MADDE 3 – Bu Tebliğ 11/12/2020 tarihinde yürürlüğe girer.MADDE 4 – Bu Tebliğ hükümlerini Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı yürütür.MERKEZ BANKASI'NDAN FLAŞ ZORUNLU KARŞILIK ORANI AÇIKLAMASI! Merkez Bankası resmi twitter hesabı üzerinden yapılan açıklama ile zorunlu karşılık oranı müdahalesi hakkında bilgi verildi. Yapılan açıklamada düzenlemenin amacı "Merkez Bankası. parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini artırmak amacıyla sade bir zorunlu karşılık sistemine geçilmesine karar verdi" olarak ifade edilirken alınan kararlar şu şekilde sıralandı;Reel kredi büyümesine göre farklılaşan zorunlu karşılık ve faiz/nema oranları uygulaması yürürlükten kaldırıldı, Zorunlu karşılık ve faiz/nema oranlarının tüm sektör için aynı oranlar üzerinden uygulanmasına karar verildi, TL cinsinden zorunlu karşılıklara ödenen faiz/nema oranının tüm sektör için %12; ABD doları cinsinden mevduat/katılım fonu yükümlülükleri için tesis edilen zorunlu karşılıklara %1,25 olarak uygulanan komisyon oranı %0 olarak belirlendi.Düzenleme bugünden itibaren geçerli olacak. 

ZORUNLU KARŞILIK ORANI DOLAR KURU ÜZERİNDE NASIL ETKİ YARATIR, DOLAR DÜŞER Mİ, DÜŞÜŞ SÜRECEK Mİ?Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal tarafından verilen sözlerin tutulacağı yönünde yorumlanan bu tip kararlar dolar kuru üzerinde düşüşe neden oluyor. Alınan tüm kararlar Merkez Bankası yeni yönetimi tarafından verilen şeffaf idare sözünün tutulacağı yönünde yorumlanırken bu kararlar dolar kurunda da düşüşü destekliyor. 

Dolar kuru bugün güne hafif yükselişle 7.8821 TL seviyesinden başlarken kurda alınan kararın etkisi ile düşüş yaşanması bekleniyor. Emlak365.com


Yorumlar (0)