Merkez Bankasından Son Dakika Kredi Açıklaması! Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank 2. Faz 6 Ay Ertelemeli 10000 TL 0.49 Destek Kredisi Verilecek Mi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kasım 2020 Finansal İstikrar Raporu yayımlandı.

Merkez Bankasından Son Dakika Kredi Açıklaması! Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank 2. Faz 6 Ay Ertelemeli 10000 TL 0.49 Destek Kredisi Verilecek Mi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kasım 2020 Finansal İstikrar Raporu yayımlandı. Yayımlanan rapor sonrasında değerlendirmelerde bulunan Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal kredi büyümesi hakkında da önemli değerlendirmelerde bulundu. Finansal İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında Nisan ayında vatandaşlara dağıtılmaya başlanan 6 ay ertelemeli 0.49 faiz oranı ile 10000 TL bireysel temel ihtiyaç destek kredisi paketinde 2. faz beklentisi oluşmuştu. Peki, temel ihtiyaç kredisi kampanyasında 2.faz başvuru olacak mı, Temel İhtiyaç Destek Kredisi 2. faz başvuruları alınacak mı, kamu bankaları yeni destek kredisi verecek mı, vatandaşa ucuz kredi desteği var mı?

Merkez Bankası Kasım 2020 Finansal İstikrar Raporu yayımlandı. Yayımlanan raporu değerlendiren Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal kredi büyümesi hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu. MERKEZ BANKASI BAŞKANI NACİ AĞBAL'DAN KREDİ BÜYÜMESİ AÇIKLAMASI! Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal yayımlanan Finansal İstikrar Raporu Kasım 2020 verilerini değerlendirerek 2020 yılı Mart-Temmuz aylarında salgının iktisadi faaliyet üzerindeki etkilerini sınırlamaya yönelik tedbirlerin etkisiyle artan toplam kredi büyümesinin, Ağustos ayından itibaren atılan kademeli sıkılaşma adımlarıyla birlikte yavaşlama eğilimine girdiğini söyledi. Söz konusu yavaşlamanın tüm kredi türlerinde gözlemlendiğini belirten Başkan Naci Ağbal TCMB’nin piyasaya sağladığı likidite imkânlarındaki sıkılaşma, BDDK’nın kademeli olarak gevşettiği AR uygulamasının yıl sonunda yürürlükten kalkacak olması ve kamu bankalarının destekleyici duruşundaki dengelenme ile birlikte kredi büyümesindeki yavaşlama eğiliminin sürmesinin beklendiğini vurguladı. 

Bankaların kredi kampanyaları, ekonomik gelişmeler, TOKİ projeleri, inşaat sektörü ve emlak haberlerini takip etmek için;Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZ Huawei AppGalerry uygulamamız için TIKLAYINIZVATANDAŞA KAMU BANKALARI ÜZERİNDEN YENİ UCUZ KREDİ DESTEKLERİ VERİLECEK Mİ? 0.49 FAİZ ORANI İLE 6 AY ERTELEMELİ 10000 TL TEMEL İHTİYAÇ DESTEK KREDİSİ 2. FAZ BAŞVURULARI OLACAK MI?Korona virüs salgını nedeni ile Nisan ayında devlet bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank üzerinden vatandaşa bireysel temel ihtiyaç destek kredisi dağıtılmıştı. Yaklaşık 8 milyon kişinin yararlandığı kampanya kapsamında 10 bin liraya kadar nakit ihtiyaç destek kredisi verilmişti. 

Ancak o dönemde çok sayıda kişinin başvurusu reddedilmiş, çok sayıda kişi ise 10000 TL kredi başvurusu yapmasına rağmen 3 bin lira kredi onayı alarak bu destekten yararlanamamıştı. Süreçte vatandaşın temel ihtiyaç destek kredisi 2. faz başvuru beklentisi oluşmuştu. Özellikle de korıana virüs salgının yeniden pik yapması ve zorunlu tedbir kararlarının açıklanması ile beklenti artmıştı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal tarafından yapılan açıklamalar ise ne yazık ki bu beklenti umutlarını kırdı. Başkan Ağbal tarafından yapılan açıklamada kredi paketleri hakkında "kamu bankalarının destekleyici duruşundaki dengelenme" ifadesi ile yakın bir tarihte yeni destek kredisi olmayacağı ihtimali ağırlık kazandı. Konu hakkında Hazine ve Maliye Bakanı Naci Ağbal'a yoğun talep olduğu belirtilirken kamu bankaları tarafından verilen ucuz kredi desteğinde önceliğin esnaf ve KOBİ'lere verileceği belirtiliyor. Konu hakkında Bakan Elvan tarafından yapılacak olan açıklamalar takip edilecek. Emlak365.com


Yorumlar (0)