Merkez Bankasının Faiz Kararı Araç Piyasası Nasıl Etkilenecek? Aralık Ayında Sıfır ve İkinci El Araba Fiyatları Düşer Mi, Düşecek Mi, İndirim Var Mı?

TCMB Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan Kasım ayı PPK toplantısı ile piyasalar tarafından büyük bir heyecanla beklenen faiz kararı açıklandı.

Merkez Bankasının Faiz Kararı Araç Piyasası Nasıl Etkilenecek? Aralık Ayında Sıfır ve İkinci El Araba Fiyatları Düşer Mi, Düşecek Mi, İndirim Var Mı?

TCMB Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan Kasım ayı PPK toplantısı ile piyasalar tarafından büyük bir heyecanla beklenen faiz kararı açıklandı. Açıklanan karar piyasaların beklentileri ile doğru orantılı olarak 475 baz puan faiz artırımı olarak gerçekleşirken karar sonrasında piyasaların ilk tepkisi olumlu oldu. Peki, Merkez Bankası faiz kararı araç piyasasını nasıl etkiler, sıfır ve ikinci el araç fiyatları ne olur, Aralık ayında 2. el araç fiyatları düşer mi, Aralık ayı sıfır araç kampanyaları ile fiyatlar düşer mi, indirim var mı, araba fiyatları düşecek mi, araba almak isteyenler ne yapmalı, arabasını satmak isteyenler beklemeli mi?

Sürekli olarak yükselen araç fiyatları vatandaşı mağdur etmeye devam ederken araba sahibi olmak isteyen vatandaşlar ise araç fiyatlarına indirim olup olmayacağı yönündeki sorunun yanıtını arıyor. Son aylarda döviz kurunda yaşanan geri çekilme de indirim bekleyen kişilerin umutlanmasına neden olmuştu. DOLAR VE EURO KURUNDA YAŞANAN DÜŞÜŞ ARAÇ FİYATLARINA İNDİRİM OLARAK YANSIR MI?Araba sahibi olmak isteyen kişiler son bir umutla Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan faiz kararını  beklemeye başlamışlardı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Resmi Gazete ile yayımlanan atama kararı ile Murat Uysal'ı görevinden almış yerine ise Merkez Bankası Başkanı olarak Naci Ağbal'ı atamıştı. Yapılan atamanın ardından bir gün sonra da Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak görevinden istifa etmişti. İstifa kararı ile yeni Bakan olarak Lütfi Elvan'ın atanmasının ardından piyasalar olumlu fiyatlamada bulunmuş, dolar ve euro kurunda sert düşüşler yaşanmıştı. Yaşanan bu olumlu gelişmeler 19 Kasım 2020 tarihinde açıklanan Merkez Bankası Kasım ayı PPK toplantısı ile 475 baz puan faiz artırımı kararı beklentileri karşılamış, dolar kurunda düşüşü desteklemişti. Yaşanan düşüşün ardından araç sahibi olmak isteyen kişilerde döviz kurundaki gerilemenin araç fiyatlarına olacak etkilerini merak etmeye başlamıştı. Yapılan değerlendirmelerin tümünde araç fiyatlarına indirim geleceği görüşü ağırlık bastı. 

ARALIK AYINDA SIFIR ARAÇ FİYATLARI YÜZDE 10, İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI YÜZDE 15 DÜŞÜŞ BEKLENİYOR! Hem sıfır hem de ikinci el araç fiyatlarına değerlediren VavaCars CEO'su Lawrence Merritt "Aralık ayında düşük faiz kampanyaları ve fiyat indirimleri yapılacaktır.” dedi. Dövizin stabil bir görüntü sergilemesini bekleyen VavaCars CEO’su “Dövizin düşüşü devam ederse fiyat indirmek yerine distribütör destekli düşük kredi kampanyaları gelecektir. Bu da 2. el piyasasındaki fiyatları yakından ilgilendiren bir durum.Sıfır araç fiyatlarında güncellemeler yapılacaktır. 2.el araç fiyatlarının, sıfır fiyatlarına endeksli olduğunu göz önünde bulundurursak 1 ay içerisinde 2.el fiyatlarına etkileri de görülecektir" değerlendirmesinde bulunarak faiz artırımıyla birlikte sıfır araçlarda yaklaşık yüzde 10 oranında, 2. el araç fiyatlarında ise yaklaşık yüzde 12 -  yüzde 15 arasında değişen bir fiyat indirimi beklediklerini dile getirdi. Emlak365.com


Yorumlar (0)