Merkez Bankası'nın Faiz Kararı Ne Olacak? Piyasa Beklentilerini İçeren Anket Sonuçları Açıklandı!

Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısı öncesinde piyasa beklentilerini içeren anketin sonuçları açıklandı. Bloomberg tarafından yapılan ankete göre Merkez Bankası'nın Nisan ayında politika faizinde değişiklik yapması beklenmiyor.

Merkez Bankası'nın Faiz Kararı Ne Olacak? Piyasa Beklentilerini İçeren Anket Sonuçları Açıklandı!
Türkiye ekonomisinde tüm gözler Merkez Bankası'nın faiz kararına çevrildi. Piyasalarda bu karar öncesinde bir durgunluk yaşanmaya başlandı. Merkez Bankası'nın yeni yönetiminin ilk faiz kararının ne olacağına dair büyük bir merak yaşanırken beklentiler de ortaya çıktı.

MERKEZ BANKASI NİSAN 2021 FAİZ KARARI NE OLACAK?

Merkez Bankası'nın Para Politikaları Kurulu toplantısından piyasalara göre faiz değişimine dair bir karar çıkmayacak. Bu faiz kararına ilişkin Bloomberg tarafından bir anket yapıldı. 26 kurumun katılıp yanıtladığı ankete göre piyasa beklentisi Merkez Bankası'nın faizleri sabit tutması yönünde oluştu. Ankete katılan kurumlar içerisinde yalnızca bir tanesi Merkez Bankası'nın 100 baz puan faiz artırımı yapacağını bildirdiği açıklandı. Diğer 25 kurumun tamamının ise Merkez Bankası'nın politika faizini yüzde 19'da sabit tutacağı hakkında ortak bir fikir belirttikleri bildirildi.

YIL SONU FAİZ BEKLENTİSİ YÜKSELDİ

Bloomberg anketinde katılımcı 26 kuruma yıl sonu faiz beklentileri de soruldu. Buna göre Türkiye'de yıl sonu faiz beklentilerinde yüzde 2'lik bir artış olduğu görüldü. Bir önceki enkette yıl sonu faiz beklentisi yüzde 14 olarak açıklanmıştı. Son ankette ise katılımcı kurumlar yıl sonunda Türkiye'de faizlerin yüzde 16 olacağına dair bir beklenti içerisinde bulunduklarını bildirdiler. Yıl sonu faizlerine ilişkin beklentide en yüksek beklentiyi ifade eden kurum yüzde 18'i işaret ederken en düşük beklentiyi açıklayan kurum ise yüzde 14 rakamını verdi.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısı 15 Nisan 2021 Perşembe günü yapılacak. Bu toplantıya ilk defa merkez Bankası Başkanı olan Şahap Kavcıoğlu başkanlık yapacak. Şahap Kavcıoğlu döneminin ilk faiz kararı 15 Nisan 2021 Perşembe günü saat 14:00'da kamuoyuna açıklanacak. Faiz kararına göre dolar kurunun bir hareket yönü belirlemesi bekleniyor.
Yorumlar (0)