Merkez'in Faiz Dopingi Sonrası Dolar Kuru ve Altın Fiyatları Yükselişe Geçti!

Merkez Bankası tarafından dün yapılan 200 puanlık son derece sert faiz artırımı hamlesi sonrasında dolar kuru ve altın fiyatları düşüşe geçmişti. Haftanın son işlem gününde, 19 Mart 2021 Cuma günü altın fiyatları ne kadar, dolar bugün ne kaç TL?

Merkez'in Faiz Dopingi Sonrası Dolar Kuru ve Altın Fiyatları Yükselişe Geçti!
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından dün açıklanan PPK toplantısı ile 200 baz puan faiz artırımı kararı açıklanmıştı. Merkez Bankası tarafından en fazla 100 baz puan faiz artırımı yapılabileceği belirtilirken gelen 200 baz puanlık artış piyasalarda şok etkisi yaratmıştı.

Atılan adım sonrasında dolar kuru son derece sert bir şekilde düşüş göstermişti. Dün yaşanan düşüş trendinin ardından 19 Mart 2021 Cuma gününe yükseliş eğilimli başladı.

19 MART 2021 CUMA GÜNÜ DOLAR KURU NE KADAR, BUGÜN KAÇ TL?

Dolar kuru dün yaşanan faiz şokunun etkisini bugün üzerinden atarak güne yükseliş eğilimli başladı. Yaşanan yükselişin ardından dolar kuru alış 7.3513 TL ve satış 7.3596 TL seviyesine çıktı. Euro kuru ise alış 8.7638 TL, satış ise 8,7782 lira seviyesine çıktı.Konu hakkında değerlendirmede bulunan Gedik Portföy / Fon Yönetim Müdürü Eral Karayazıcı Merkez Bankası tarafından alınan faiz kararının Türk Lirası'nın cazibesini arttırdığını belirterek "Şubat ayı içinde dolar 6,90 TL; Euro 8,35 TL seviyesini test etmişti. Kararı takiben döviz kurlarının önümüzdeki 2 ay içinde yeniden bu bölgeye yaklaşması mümkün mü derseniz evet ben bunun mümkün olduğu görüşündeyim" diyerek kısa vadede kurun yine aşağı yönlü hareket edebileceğini dile getirdi.

GRAM ALTIN, ÇEYREK ALTIN FİYATI BUGÜN NE KADAR, KAÇ TL OLDU?

Altın fiyatları da dün yaşanan faiz şokunun arkasından bugün güne yükseliş yönlü olarak başladı. Yaşanan yükselişin ardından gram altın 411,77 TL alış ve 411,85 TL satış fiyatına yükselirken çeyrek altının alış fiyatı 673 TL ve satış fiyatı ise 682 lira oldu. Uluslararası piyasada da ons altın yükseldi. Ons altının alış fiyatı 1.740 dolar ve satış fiyatı ise 1.741 dolar seviyesine ulaştı.
Yorumlar (0)