Milyonlarca Araç Sahibi Dikkat! Araç Muayene Gecikme Bedeli Hesaplaması Değişti!

Araç muayenelerinde tahsil edilen gecikme bedelleri ile alakalı olarak yeni bir düzenleme yapıldı. Bu düzenleme ile yeni gecikme bedellerin hesaplaması ile vatandaşlar daha makul ücretlerle karşılaşacaklar. İşte araç muayene gecikme bedellerinin yeni fiyatları... 

Milyonlarca Araç Sahibi Dikkat! Araç Muayene Gecikme Bedeli Hesaplaması Değişti!

Türkiye'de milyonlarca araç sahibini çok yakından ilgilendiren bir değişikliğe resmen gidildi. Resmi Gazete'de yayımlanıp yürürlüğe girdikten sonra uygulamaya sokulan karar ile araç muayenelerini yaptırmayan vatandaşlardan alınacak gecikme bedelleri yeni bir sistemle hesaplanmaya başlandı. 

ARAÇ MUAYENE GECİKME BEDELLERİ HESAPLAMASINDA YENİ YÖNTEM

Daha önce mevcut uygulama gereği araç muayenelerini yaptırmayan vatandaşlar her gecikilen ay için araç muayene ücreti üzerinden yüzde 5 gecikme cezası ödemek zorunda kalıyordu. Bu da mıayene ücretlerinde uygulanan gecikme tutarlarını fahiş noktalara çıkarabiliyordu. Bu konuda yapılan şikayetler dikkate alınarak araç muayene gecikme cezası bedelleri yeni bir sistemle hesaplanmaya başlandı. 

YENİ HESAPLAMA İLE GECİKME BEDELLERİNDE BÜYÜK İNDİRİMLER GELDİ

Devreye sokulan yeni sistem gereği araç muayene gecikme cezası bedelleri aylık yurt içi üretici fiyat endeksi oranında olacak. Bu yeni hesaplama sitemi ile oluşan fark da net bir şekilde ortaya çıktı. Buna göre araç muayenesini 1 yıl geciktiren bir otomobil sahibi gecikme cezası olarak 205 TL ödeme yapmak zorunda kalıyordu. Yeni hesaplamayla bu tutar 14 TL'ye düşecek. Otomobilini 5 yıl boyunca muayeneye götürmeyen vatandaşlara gecikme cezası olarak 1.062 TL'lik bir fatura çıkıyordu. Artık bu tutar yalnızca 74 TL olacak. 

Araç muayenelerinde gecikme bedelleri muayene tarihine göre sürekli değişecek. Bunun için aylık yurt içi üretici fiyat endeksi rakamları esas alınacak. Bunun dışında herhangi bir hesaplama yapılmayacak. 

BORCU OLANLAR ARAÇLARINI MUAYENE ETTİREMEYECEK

Öte yandan araç muayeneleri hakkında yeni bir uygulamaya daha geçildi. TÜVTÜRK işletmelerinde araçlarına muayene yaptırmak isteyen vatandaşların Motorlu Taşıtlar Vergisi, trafik para cezası, otoyol geçiş borcu olmaması gerekecek. Bu türden borcu bulunan vatandaşların araçlarının muayene işlemleri yapılmayacak. 

Yorumlar (0)