Milyonlarca Araç Sahibi Dikkat! MTV Ve Trafik Cezalarında Büyük İndirim Fırsatı

TBMM'ye verilen kanun teklifi ile yasalaşacak olan vergi borcu yapılandırmaları çok geniş alanları kapsayacak. Bundan milyonlarca araç sahibi vatandaş da yararlanabilecek. Trafik cezası ve Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) borcu olanlara da büyük indirim olanağı sağlanacak.

Milyonlarca Araç Sahibi Dikkat! MTV Ve Trafik Cezalarında Büyük İndirim Fırsatı

Türkiye'de vatandaşın olan borçlarına ödeme kolaylığı getirecek olan yapılandırma kanunu TBMM Başkanlığına sunuldu. Vergi borçlarına yapılandırma imkanı getiren kanun içeriği oldukça geniş tutuldu. Bu şekilde çok çeşitli borçlar da yapılandırma kapsamına alınacak. Bunlar içerisinde en kritik olanı ise milyonlarca araç sahibi vatandaşı ilgilendiriyor. Trafik cezaları ve gecikmeye düşmüş Motorlu Araçlar Vergisi (MTV) de yapılandırılacak borçlar içerisine alındı. 

ARAÇ SAHİPLERİNE BÜYÜN İNDİRİM

Yapılandırma kanununun yasalaşması ile araç sahiplerine büyük indirim imkanı doğacak. Trafik cezası ile köprü ve otoyol kaçak geçiş cezaları da yapılandırma içerisinde indirimli olarak ödenebilecek. Normal hesaplamada bu cezaların fazileri ve cezası siliniyor ve anaparanın üzerine enflasyon farkı ekleniyor. Ancak ödemeyi peşin olarak yapacak vatandaşlar o enflasyon farkının yüzde 90'lık kısmını ödemeyecekler. Anaparada indirim olmayacak ancak yapılandırma ile faizlerden, cezalardan ve enflasyon farkının büyük bir kısmından muaf olunabilecek. 

BORCUN YÜZDE 25'İ SİLİNECEK

İdari para cezaları olarak adlandırılan trafik ve kaçak geçiş cezalarında bir istisna uygulanacak. 30 Nisan 2021 öncesi döneme ait cezalar ödenmediği için aktlanarak artmış durumda. Bunları yapılandırıp peşin ödemeyi tercih eden vatandaşlara ceza asıllarında yüzde 25 indirim imkanı tanınacak. Şu anda bir trafik cezası 15 gün içerisinde ödenirse yüzde 25 indirime tabi oluyor. Aynı imkan yapılandırmada da verilecek. Yapılması gereken borcu yapılandırıp peşin ödeme yapmak olacak. 

4 KATI PARA ÖDEMEKTEN KURTULMA İMKANI

Yapılşandırma ile büyük bir indirime tabi olacak cezalardan birisi de köprü otoyollarda kaçak geçiş yapanlara kesilen cezalar olacak. Normalde kaçak geçiş durumunda araç sahiplerine bildirim yapılıp 15 gün içerisinde bu geçiş ücretini ödemeleri isteniyor. Bu süre içerisinde ödeme yapılırsa herhangi bir ceza uygulanmıyor. Ancak belirtilen sürede ödeme yapılmazsa geçiş ücretinin 4 katı kadar idari para cezası kesiliyor. Yapılandırma ile bu 4 katlık cezadan da kurtulmak mümkün olacak. Ayrıca peşin ödeme yapılırsa enflasyon farkının yüzde 90'ı da silinecek. 

Yapılandırmayı içeren kanun teklifi kısa bir süre içerisinde kabul edilip yürürlüğe girecek. Yapılandırma başvuruları ise 31 Ağustos 2021'e kadar yapılacak. Başvuru yaptıktan sonra vatandaşlar 30 Eylül'e kadar peşin ödeme yapıp trafik ve kaçak geçiş cezalarının yüzde 25 indirimini kullanabilecekler. 

İşte yüzde 25 indirimli trafik cezalarının bazıları:

-Yüzde 10-30 hız aşımı cezası 314 TL'den 235,5 TL'ye inecek
-Yüzde 30-50 hız aşımı cezası 652 TL'den 489 TL'ye inecek
-Yüzde 50 ve üzeri hız aşımı cezası 1.340 TL'den 1.005 TL'ye inecek
-Alkollü araç kullanmak cezası 1.340 TL'den 1.005 TL'ye inecek
-Emniyet kemeri takmamak cezası 144 TL'den 108 TL'ye inecek

Yorumlar (0)