Milyonlarca Borçlu Vatandaşı İlgilendiriyor! KYK Borçlarının Silinmesi İçin Yasa Teklifi!

Kredi ve Yurtlar Kurumu'na borcu olan yaklaşık 5 milyon vatandaşın sorunlarının çözümüne yönelik TBMM'de yasa teklifi verildi.

Milyonlarca Borçlu Vatandaşı İlgilendiriyor! KYK Borçlarının Silinmesi İçin Yasa Teklifi!

Kredi ve Yurtlar Kurumu'na borcu olan yaklaşık 5 milyon vatandaşın sorunlarının çözümüne yönelik TBMM'de yasa teklifi verildi. CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç tarafından verilen yasa teklifinde 5 milyon kişinin KYK kredisi borçlusu olduğu ve 300 Bin kişi için ise yasal takip başlatıldığı ifade edildi.

Türkiye'de üniversite eğitimleri sırasında Kredi Ve Yurtlar Kurumu tarafından vatandaşlara verilen öğrenim kredileri ciddi bir sosyal sorun haline geldi. Mezun olduktan 2 yıl sonra geri ödemelerin başladığı krediler işsizlik sorunu nedeniyle ödenemez hale geldi. Bu nedenle kredi borçlarını ödeyemeyen 300 Bin kişi için yasal takip başlatıldı.KYK BORÇLARI SİLİNECEK Mİ?KYK borçlularının sesine kulan veren CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç TBMM'de bir yasa teklifi verdi. Verdiği yasa teklifi hakkında konuşan Milletvekili Kılıç, “Bugün itibariyle KYK kredisi alıp bunu ödeyemeyen vatandaşlarımızın sayısı 5 milyona çıkmıştır. Bunlardan 300 bin kişi hakkında ise yasal takip başlatılmıştır. Geçimlerini sağlayacak iş bulmakta zorlanan vatandaşlarımızın sırtına bir de faizlerle ağırlaştırılan öğrenim kredisi borcu yükleniyor.” dedi.Verilen yasa teklifine göre borcu olan öğrencilerin borçları silinmesini isteyen Kılıç, “Öğrenciler mezun olduktan sonra uzun süre iş bulamıyorlar. Bu nedenle borçlar da ödenemiyor. Bunun üzertine faiz de eklenince işin içinden çıkılamaz duruma geliniyor.” ifadelerini kullandı.Yasa teklifinin kabul edilmesi halinde şu anda verilen öğrenim kredileri de yarı oranında arttırılacak. Bu şekilde öğrenim kredileri aylık 825 TL'ye çıkacak. Öte yandan bugün ekadar KYK borçları ile alakalı olarak muhalefet partilerinin milletvekillerinin tüm yasa teklifleri reddedildi. Bu neden bu yasa teklifinin de görüşülmeden reddedilerek gündemden çıkarılmasına kesin gözüyle bakılıyor.Emlak365.com


Yorumlar (0)