Milyonlarca Çalışan Dikkat! Sakın Bunu Yapmayın Emekli Maaşınız Düşer

Çalışma hayatında yer alan vatandaşların dikkat etmeleri gereken hususlar var. Bu hususların bilinmediği durumlarda ise çalışanların emeklilik sürecinde kötü sürprizle karşılaşma ihtimalleri bulunuyor.

Milyonlarca Çalışan Dikkat! Sakın Bunu Yapmayın Emekli Maaşınız Düşer
Çalışan vatandaşların emeklilik süreçlerine ilişkin Sosyal Güvenlik Uzmanı Ekrem Sarısu uyarıda bulundu. Posta'da yer alan habere göre kendisine sorulan bir soruya yanıt veren Ekrem Sarısu, bazı durumlarda emeklilik maaşının düşebileceğini çalışanların bu tür durumlara karşı dikkatli olmalarını gerektiğini ifade etti.

DİKKAT EMEKLİ MAAŞINIZ DÜŞEBİLİR?

SGK Uzmanına soru soran bir kişi kendisine ilişkin çalışma bilgilerini paylaştı. Çalışan doğum tarihini, işe başlangıç tarihini ve prim ödeme sürecine ilişkin detayları sosyal güvenlik uzmanına aktardı.

Erkek çalışan işe başlama ve diğer detaylara dair "Ocak 1980 doğumluyum. SSK girişim Nisan 1997 olup 6800 gün prim ödemem var. Ayrıca SGK uygulamasında bugün emekli olsam 3.450 TL maaş bağlanabilir yazıyor. Daha önce çalıştığım işyeri yüksek kazanç üstünden prim yatırıyordu. Ancak şu an asgari ücret ile çalışıyorum." açıklamasında bulundu.

Erkek çalışan bu bilgiler kapsamında SGK Uzmanına iki soru sordu. Birinci sorusunda Yaş, prim ve 25 yıl şartına göre, ne zaman emekli olabilirim? diyen çalışan ikinci sorusunda ise asgari ücret üzerinden prim ödenmesinin emekli maaşını düşürüp düşürmeyeceğini sordu.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Yanıtladı

SGK Uzmanı çalışanın ilk sorusunda kaç yaşında ve hangi şartlarda emekli olabileceğini yanıtladı."Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5825 gün prim ve 56 yaş şartlarına tabisiniz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz bile 56 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz."

Emekli maaşının düşmesi sorusuna ise Ekrem Sarısu "Yıllarca yüksek kazanç üstünden prim ödedikten sonra asgari ücret üstünden prim ödeme emekli aylığı hesabına esas ortalama aylık kazanç tutarını aşağı çekeceğinden, emekli aylığını düşürür." açıklamasında bulundu.
Yorumlar (0)