Milyonlarca Çalışan İçin Aylık 1.500 TL Devlet Desteği Geliyor!

Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun'da değişiklik yapmayı öngören kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Bu kanun teklifine göre ücretsiz izne ayrılan çalışanlara devlet tarafından 1.500 TL destek ödemesi yapılacak.

Milyonlarca Çalışan İçin Aylık 1.500 TL Devlet Desteği Geliyor!
TBMM Plan ve Bütçe komisyonunda bir süredir merakla beklenen Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun'da değişiklik yapmayı öngören kanun teklifi kabul edildi. Komisyon üyesi milletvekillerinin görüşmeleri sonucunda kabul edilen kanun teklifi ile ücretsiz izne ayrılan çalışanlar devlet tarafından desteklenecekler.

AYLIK 1.500 TL DESTEK ÖDEMESİ

Teklif içeriğine göre yiyecek ve içecek hizmeti sektöründe faaliyet gösteren kafe, lokanta, restoran ve diğer işletmelerde 2021 yılı Mart ayı için hizmet sözleşmesi bulunan ve işverenleri tarafından ücretsiz izne ayrılan çalışanlardan nakdi ücret desteğinden faydalanmayanlara destek ödemesi yapılacak. Öngörülen kanuni değişikliğe göre bu çalışanlar 2021 yılı Nisan ve Mayıs ayında ücretsiz izne ayrıldıkları dönem için günlük 50 TL ödeme alacaklar. Ayrıca şu anda nakdi ücret desteğinden faydalanarak her ay ödeme alan çalışanların da aylık nakdi ücret desteği ödemeleri günlük 50 TL hesaplamasıyla 1.500 TL'ye çıkarılacak.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nun kabul ettiği kanun teklifi ile nakdi ücret desteğinin miktarında artış yapılacak. Ayrıca nakdi ücret desteğinden çeşitli nedenlerden dolayı yararlanamayan amaücretsiz izne çıkarılan çalışanlara da nakdi ücret desteği imkanı getirilecek. Bu imkandan faydalanmak için 2021 yılı Mart ayında resmi olarak kayıtlı çalışan olunması gerekiyor. Bu şartı yerine getiren çalışanlar ücretsiz izne çıkarıldıklarında aylık 1.500 TL devlet desteği alabilecekler.

ÇALIŞMA HAYATINA NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ ÖNLEMİ

Türkiye'de milyonlarca çalışanı etkilemesi beklenen bu kanun değişikliği özellikle Ramazan ayında hem işverenleri hem de çalışanları bir nebze olsun rahatlatacak. Yeme ve içme sektöründe bulunan kafe, lokanta ve restoran gibi işletmeler Ramazan ayı boyunca yalnızca paket servis ile çalışabilecekler. Müşteri kabul edemeyecek olan bu işletmelerde personel fazlalığı ortaya çıkacak. Bu fazlalığı gidermek için ise devreye nakdi ücret desteği girecek. Daha önce nakdi ücret desteğinden yararlanabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyordu. Bu şartlar şimdi kolaylaştırıldı. Bu şekilde işverenler çalışanlarını işten çıkarmak zorunda kalmayacaklar. Çalışanlar da düşük de olsa asgari bir devlet desteği alarak hayatlarını idame ettirmeye gayret gösterecekler.

NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?

İlgili kanun teklifi ilerleyen günlerde TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlanacak. Bu görüşmelerin sonunda ise milletvekillerinin oylarına sunulacak. Genel Kurul'da kabul edilmesi durumunda kanun teklifi yasalaşacak. Ardından da çalışanlara 1.500 TL destek verilmesine dair işlemlere başlanacak.
Yorumlar (0)