Milyonlarca Çalışan Merak Ediyor! Yıllık İzin Ücretleri Nasıl Alınır?

Türkiye'de milyonlarca çalışan işverenlerinin kendilerine ödemesi gereken bazı ödemeler hakkında net bilgi sahibi değiller.

Milyonlarca Çalışan Merak Ediyor! Yıllık İzin Ücretleri Nasıl Alınır?

Türkiye'de milyonlarca çalışan işverenlerinin kendilerine ödemesi gereken bazı ödemeler hakkında net bilgi sahibi değiller. Bunlardan en az bilineni ise yıllık izin ücretleri oluyor. Çalışanına yıllık iznini hiç kullandırmayan veya eksik kullandıran işverenler o çalışanları işten çıkardıklarında bu izinlerin karşılığını ödemek zorundalar mı?

Türkiye'de çalışma hayatından yıllık izin ücretleri ile alakalı olarak sürekli bir bilgi karmaşası yaşanıyor. Yıllık izin kanunen her çalışana verilmiş bir haktır. Bu nedenle bu hakkında eksik veya hiç kullandırılmaması durumunda çalışan fazla mesai gerçekleştirmiş oluyor. Çalışanların mağdur edilmemesi için çalışanlar kullanmadıkları yıllık izinlerinin ücretlerini işverenlerinden işten ayrıldıktan sonra tahsil edebiliyorlar.HANGİ ÇALIŞANLARIN YILDA KAÇ GÜN YILLIK İZİN HAKKI VARDIR?Türkiye'de İş Kanunu'na göre bir çalışanın yıllık izni çalışma yılına göre değişiklik gösteriyor. Çalıştığı iş yerinde 1 yılını doldurmayan çalışanlara yıllıkizin hakkı kanunen verilmiyor. 1 yıldan 5 yıl arasında çalışanlara ise yılda 14 gün yıllık izin hakkı veriliyor. 5 yıldan 15 yıl arasındaki çalışanlara ise yıllık izin hakkı olarak 20 gün veriliyor. Çalışma süresi 15 yılı aşan çalışanlar ise yılda 26 gün ücretli izne hak sahibi olurlar.İŞVERENLER YILLIK İZİN SÜRESİNİ AZALTAMAZİş Hukuku'na göre kanunen belirlenmiş yıllık izin sürelerinde işveren dilediği gibi azaltma yapamaz. İşten çıkarılan bir çalışan eksik yıllık izin günlerinin ücretlerini işvereninden tahsil edebilir.YILLIK İZİN ÜCRETİ ALMAK İÇİN İŞTEN AYRILMAK GEREKİRÖte yandan yıllık izin ücretlerinin tahsil edilmesi konusunda kritik bir detay bulunmaktadır. Sosyal güvenlik uzmanlarının uyarısına göre yıllık izin ücretleri çalışırken talep edilemiyor ve alınamıyor. Bunun için ya işten çıkarılmış olmak veya çalışanın kendi isteği ile iş akdine son vermiş olması gerekiyor.Emlak365.com


Yorumlar (0)