Milyonlarca Çalışan Merak Ediyor! Yüksek Emekli Maaşı Almanın Püf Noktaları Nelerdir?

Türkiye'de milyonlarca çalışan bir gün emekli olmanın hayali ile hayatlarına devam ederlerken emekli oldukların yüksek bir emekli maaşı almanın hangi işlemlerle gerçekleşeceğine dair büyük bir merak yaşanıyor.

Milyonlarca Çalışan Merak Ediyor! Yüksek Emekli Maaşı Almanın Püf Noktaları Nelerdir?

Türkiye'de milyonlarca çalışan bir gün emekli olmanın hayali ile hayatlarına devam ederlerken emekli oldukların yüksek bir emekli maaşı almanın hangi işlemlerle gerçekleşeceğine dair büyük bir merak yaşanıyor. Yüksek emekli maaşı almak için ne yapmak gerekir? Yüksek emekli maaşı almanın püf noktaları nelerdir?

Türkiye'de her çalışanın hayali bir gün emekli olmaktır. Ancak emekli olunca geçim sıkıntısına düşmemek ve ilerleyen yaşına rağmen başka bir işte çalışmak zorunda kalmamak için iyi bir emekli maaşına ihtiyaç vardır. Bu nedenle çalışanlar emekli oldukları zaman yüksek emekli maaşı alabilmenin püf noktalarını araştırıyorlar.MUTLAKA BORÇLANMA YAPILMALIYüksek bir emekli maaşı için ilk yapılması gereken eğer varsa borçlanma haklarının kullanılmasıdır. Özellikle 2000 yılından önceki dönemlerdeki borçlanmalar emekli maaşlarına ciddi şekilde etki bırakıyor. Kadınlar doğum borçlanması, erkekler askerlik borçlanması yapabiliyorlar. İmkanı olanlar bu borçlanmayı tavan fiyattan gerçekleştirmelidirler.GEÇ EMEKLİ OLMAK MAAŞLARI DOĞRUDAN ETKİLİYOREmekli maaşları hesaplanırken yaş kriteri çok önemli bir detaydır. Kadınlar için 50 yaşından sonra erkekler için ise 55 yaşından sonra çalışılan her yıl emekli maaşına yüzde 1 etki yapıyor. Fazladan 5 yıl çalışan bir çalışan emekli olduğunda emekli aylığında yüzde 5'lik bir fark görür. Bu nedenle bir mecburiyet yoksa adınlar 60 yaşına erkekler ise 65 yaşına kadar çalışmalıdır.EŞ VE ÇOCUKLAR BİLDİRİLMELİEmeklilik başvurusu yapan vatandaşlar bakmakla yükümlü oldukları kişileri doğru bir şekilde bildirmelidir. Tahsis formuna eşini ve çocuklarını ekleyen çalışanlar emekli aylığı bağlandığında bu detayla daha yüksek bir maaş alabilecektir.EMEKLİ OLMADAN ÖNCE ÇALIŞILAN SON 3,5 YILA DİKKAT!Tüm emeklilerin emekli olmadan hemen önceki çalışmaları emekli maaşlarında belirleyici olmaktadır. Son 3,5 yıl tavan ücretten prim yatırılması ile emekli maaşlarında 700-800 TL fark oluşuyor. Tavan ücretten yatırılan primler her ay için maşları ortalama 20 TL etkilemektedir.Emlak365.com


Yorumlar (0)