Milyonlarca Çalışana Kıdem Tazminatı Müjdesi! Hangi Çalışanlar İstifa Edip Tazminat Alabilir?

Türkiye'de çalışma hayatını derinden etkileyecek çok önemli bir gelişme oldu. Yargıtay tarafından alınan emsal karar ile bazı çalışanların kıdem tazminatı almalarının yolu açıldı. Peki kimler kıdem tazminatı alabilir? Kıdem tazminatı almak için hangi şartlar yerine getirilmelidir.

Milyonlarca Çalışana Kıdem Tazminatı Müjdesi! Hangi Çalışanlar İstifa Edip Tazminat Alabilir?
Türkiye'de çalışma hayatından en önemli husus kıdem tazminatları oluyor. Yıllarca çalışan vatandaşlar işten ayrılırken kıdem tazminatı alarak biraz olsun ekonomik olarak rahatlamanın hayalini kuruyorlar. Ancak kimlerin kıdem tazminatı alabileceği, hangi durumlarda kıdem tazminatına hak kazanılabileceği merak konusu olmaya devam ediyor.

Kıdem tazminatları ile alakalı olarak Yargıtay tarafından emsal bir karara imza atıldı. Bu emsal karara göre 15 yıl 3600 prim gününü tamamlayarak yaş haricinde emeklilik koşullarını yerine getiren çalışanların kıdem tazminatları alma konusu açıklığa kavuştu.

YARGITAY HANGİ KARARI VERDİ?

Yargıtay tarafından alınan karara göre mevzuatta yazılı şekilde sigortalılık süresi ile prim gün sayısını tamamlayan ama yaş şartını yerine getiremediği için emeklilik hakkını kazanamayan çalışanların iş yerlerinden ayrılabileceği ve kıdem tazminatı almaya da hak kazanacaklarına karar verildi. Böyle bir örnek davada işverenin çalışana kıdem tazminatı ödemesine dair hüküm veren Yargıtay buna ek olarak da bir başka karara imza attı. İş yerinden aytılmadan önce başka işyerleri ile görüşme yapılması ve ayrıldıktan sonra bir başka iş yerinde çalışılmaya başlanmasının hile olarak değerlendirilemeyeceği belirtildi.

HANGİ ÇALIŞANLAR İSTİFA EDİP TAZMİNAT ALABİLİR?

Yargıtay'ın kararından sonra güncellenen duruma göre istifa ederek tazminat almaya hak eden çalışanların kimler olabileceği de netleşti. Buna göre bir iş yerinde çalışırken emeklilik için yaş şartı haricinde diğer şartları yerine getirenler istifa ettiklerinde kıdem tazminatı almaya hak kazanırlar. Ayrıca emeklilik nedeniyle işyten ayrılanlar ve askerlik için işten ayrılanlar da kıdem tazminatlarını alabilirler. Evliliklerinin üzerinden 1 yıl geçmeden işten ayrılan kadınlar da kıdem tazminatı almaya hak kazanırlar. Son olarak ise haklı fesih yoluyla işten ayrılanlara işverenler kıdem tazminatı ödemek zorundadırlar.

KIDEM TAZMİNATINI ALDIKTAN SONRA KİMLER ÇALIŞABİLİRLER?

Kıdem tazminatını halı gerekçeyle aldıktan sonra yeniden çalışma hayatına dönmek isteyen vatandaşlar hangi durumlarda buna haklarının olduğunu merak ediyorlar. Son Yargıtay kararının ardından emeklilik şartlarını yaş şartı haricinde gerçekleştirenler kıdem tazminatlarını aldıktan sonra yeniden çalışmaya başlayabilirler. Emekli olanlar, evlilik için işten ayrılanlar ve haklı fesih iş sözleşmesine son verenler kıdem tazminatı aldıktan sonra çalışabilirler.
Yorumlar (0)