Milyonlarca Çalışana Kötü Haber! Kısa Çalışma Ödeneği Kapsamında Olan Çalışanların O Hakları Askıya Alındı!

Kısa Çalışma Ödeneği'nin 1 ay daha uzatılma kararının ardından çalışanların düşük maaşla hayatlarını idame ettirmelerine yönelik uygulama bir süre daha devam edecek. Ayrıca Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında bulunan çalışanların yıllık izin haklarından faydalanamamaları da sürecek.

Milyonlarca Çalışana Kötü Haber! Kısa Çalışma Ödeneği Kapsamında Olan Çalışanların O Hakları Askıya Alındı!

Türkiye'de koronavirüs sürecinde çıkarılarak çalışanların ve işverenleri ilgilendiren en önemli ekonomik tedbirlerden olan Kısa Çalışma Ödeneği'nin bir ay daha uzatılmasına karar verildi. Bu karar ile beraber çalışanların ve işverenlerin Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında mevcut durumları bir süre daha devam edecek.

MİLYONLARCA ÇALIŞAN GELİR KAYBI YAŞIYOR!

Kısa Çalışma Ödeneği kapsamına giren çalışanların gelirleri düşmesine yönelik uygulama da bu kararla devam etmiş olacak. Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında çalışanlar son 12 aylık prime esas kazançları ile yapılan hesaplamada günlük ortalama brüt kazançlarının yüzde 60'ını alabiliyorlar. Bazı işverenler arada kalan farkı inisiyatif alarak çalışanlarına ödüyorlar ama çoğunlukla aradaki fark ödenmeyerek çalışanların gelirlerinde ciddi bir kayıp meydana geliyor.

EMEKLİLİK PRİMLERİ YATMIYOR

Kısa Çalışma Ödeneği'nin çalışanların aleyhine olan kaideleri sadece ücretle de alakalı değil. Kısa Çalışma Ödeneği kapsamına giren çalışanlar emeklilik prim ücretlerinden oluyorlar. Bu süreçte çalışanların sadece Genel Sağlık Sigortası primleri ödenerek sağlık hizmeti almalarına devam etmesi sağlanıyor. Emeklilik hesabında ise Kısa Çalışma Ödeneği kapsamındaki süre geçerli olmayacak.

YILLIK İZİNLERİ ASKIYA ALINDI!

Öte yandan Kısa Çalışma Ödeneği'nin çalışanlarda hoşnutsuzluk yaratan bir diğer özelliği de yıllık izinlerin devre dışı kalması oldu. Milyonlarca çalışan yıllık izin kullanma haklarını kaybettiler. Kısa Çalışma Ödeneği kapsamından çıkana kadar da bu çalışanlar yıllık izinlerini kullanamayacaklar.

Açıklanan son verilere göre Türkiye'de Haziran ayında toplam 2,3 milyon çalışan Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında yer alıyor.

Emlak365.com