Milyonlarca Çalışanın Bu Ücretleri Ödenmiyor! Asgari Geçim İndirimi Ödemeleri Nasıl Alınır?

Türkiye'de milyonlarca çalışan Asgari Geçim İndirimi (AGİ) ödemeleri ile alakalı olarak sorun yaşamaya devam ediyorlar.

Milyonlarca Çalışanın Bu Ücretleri Ödenmiyor! Asgari Geçim İndirimi Ödemeleri Nasıl Alınır?

Türkiye'de milyonlarca çalışan Asgari Geçim İndirimi (AGİ) ödemeleri ile alakalı olarak sorun yaşamaya devam ediyorlar. AGİ ödemeleri işverenler tarafından yapılmayan çalışanlar nasıl bir yol izleyerek paralarını tahsil edeceklerini merak ediyorlar. Asgari Geçim İndirimi nasıl alınır? AGİ şikayeti nereye yapılır?

Türkiye'de çalışma hayatında çalışanlara bazı ek ödemeler yapılmaktadır. Bunlardan birisi de Asgari Geçim İndirimi (AGİ) olmaktadır. Asgari Geçim İndirimi 2007 yılında kaldırılan vergi iadesine karşılık olarak getirilen bir uygulamadır. Bu şekilde çalışanlara ek ödeme yapılabilmektedir. Bu ödemelerin kaynağı da işveren değil devlettir.ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ TÜM ÇALIŞANLARIN HAKKIDIRİşverenin karar veremeyeceği bir konu olan Asgari Geçim İndirimi devlet tarafından tüm çalışanlara sağlanan bir haktır. Her yıl asgari ücrete yapılan zamlarla birlikte yükselen Asgari Geçim İndirimi miktarlarının çalışanlara ödenmesi zorunludur. Asgari Geçim İndirimi ücretleri işverenler tarafından ödenmektedir ama bu doğrudan bir ödeme değildir. İşveren çalışanına AGİ ödemesini yapar ve bu ödeme tutarını o ay devlete ödeyeceği vergiden düşer.İŞVERENLER AGİ ÖDEMELERİNİ YAPMIYORLAR!Çalışanlara ödenen AGİ ödemelerinin ödenmemesi durumunda ise başka ciddi problemler doğmaktadır. Türkiye'de çok sayıda işveren tarafından çalışanlarının hakkı olan AGİ ödemeleri yapılmamaktadır ama aynı işveren bu ödemeler yapılmış gibi vergiden düşerek haksız kazanç elde etmektedir. Vergi ziyanı olarak değerlendirilen bu durumun cezai yaptırımları oldukça ağırdık. Ancak bunun için çalışanların işverenin bağlı olduğu vergi dairesine şikayetçi olmaları gerekir. Lakin işlerini kaybedecekleri endişesiyle çalışanların neredeysetamamı bu şikayette bulunmamaktadırlar.

YARGITAY'DAN AGİ KARARI!Öte yandan Asgari Geçim İndirimi'ni işverenlerin maaşın içerisinde ödeniyor gibi göstermesi de yasal değildir. Örneğin 3.000 TL maaşı olan bir çalışanın AGİ ödemelerini maaşın içerisinde verdiği iddiasında bulunan bir işveren kanun önünde bu ödemeleri yapmamış olarak kabul edilmektedir. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi daha önce bu konuda emsal olabilecek bir karar vermiş ve AGİ ödemelerinin net veya brüt ücretlere ilave edilemeyeceğine ve ayrı şekilde ödenmesi gerektiğine hükmetmiştir.2020 YILI ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ KAÇ TL OLDU?Bekar Çalışanlar İçin AGİ: 220,73TLEvli Ve Eşi Çalışmayan Çalışanlar İçin AGİ: 264,87 TLEvli Ve Eşi Çalışmayan 1 Çocuklu Çalışanlar İçin AGİ: 297,98 TLEvli Ve Eşi Çalışmayan 2 Çocuklu Çalışanlar İçin AGİ: 331,09 TLEvli Ve Eşi Çalışmayan 3 Çocuklu Çalışanlar İçin AGİ: 375,23 TLEvli Ve Eşi Çalışmayan 4 Çocuklu Çalışanlar İçin AGİ: 375,23 TLEvli Ve Eşi Çalışmayan 5 Çocuklu Çalışanlar İçin AGİ: 375,23 TLEvli Ve Eşi Çalışan Çalışanlar İçin AGİ: 220,73 TLEvli Ve Eşi Çalışan 1 Çocuklu Çalışanlar İçin AGİ: 253,83 TLEvli Ve Eşi Çalışan 2 Çocuklu Çalışanlar İçin AGİ: 286,94 TLEvli Ve Eşi Çalışan 3 çocuklu Çalışanlar İçin AGİ: 331,09 TLEvli Ve Eşi Çalışan 4 Çocuklu Çalışanlar İçin AGİ: 353,16 TLEvli Ve Eşi Çalışan 5 Çocuklu Çalışanlar İçin AGİ: 375,23 TLEmlak365.com


Yorumlar (0)