Milyonlarca Emekliyi İlgilendiriyor! Emekli Maaşlarına Haciz İle Alakalı Yargıtay Kararı!

Yargıtay tarafından milyonlarca emekliyi çok yakından ilgilendiren kararlara imza atıldı. Emekli maaşlarına haciz konulabilir mi? Emeklilerin aylıklarından kesinti yapılması için bankalara verdikleri muvafakatnameler iptal edilebilir mi?

Milyonlarca Emekliyi İlgilendiriyor! Emekli Maaşlarına Haciz İle Alakalı Yargıtay Kararı!

Türkiye'de milyonlarca emekliyi çok yakından ilgilendiren gelişmeler olmaya devam ediyor. Ülke gelenilde yaklaşık 12 milyon emekli vatandaş bulunuyor. Son dönemlerde artan ödeme güçlüğü nedeni ile bu emekli vatandaşlar maaşlarına haciz gelip gelmeyeceğini merak ediyorlar. Emekli maaşlarına haciz gelebilir mi?

EMEKLİ MAAŞLARINA HACİZ GELİR Mİ?

İlgili mevzuata göre emekli maaşlarında SGK'ya olan borçlar ve nafaka harici herhangi bir haciz işlemi yapılamaz. Ancak bunun istisnai bir durumu var. Eğer bankalara olan borçlar ile alakalı olarak emekliler muvafakatname verirlerse maaşlarda haciz işlemi uygulanabilir. Bu muvafakatname olmadan yapılan tüm haciz işlemleri kanunsuzdur ve itiraz edilmesi durumunda bankalar ciddi cezalar ile karşı karşıya kalırlar.

Bankalar ile emekli müşteriler arasında son dönemlerde kredi işlemlerinde muvafakatname imzalanıyor. Bu imzayla beraber emekli müşteriler bankaya maaşlarına haciz koyma ve borç için kesinti yapma hakkını veriyorlar. Bankalar da yasal bir biçimde borçlu emekli müşteriden tahsilat yapabiliyor.

BANKALARA VERİLEN MUVAFAKATNAMELER İPTAL EDİLİR Mİ?

Bazı emekliler bankalara verdikleri muvafakatnamelerin iptal edilmesine dair haklarını araştırıyorlar. Ancak Yargıtay'ın verdiği karara göre borçlu emekli müşterinin serbest iradesiyle vermiş olduğu muvafakatname kaldırılamıyor. Dolayısıyla bunun iptal işlemi gerçekleştirilemiyor. Bir defa izin veren emekli müşteri tarafından bankalara maaşından kesinti yapma yetkisi veriyor.

Emlak365.com

Yorumlar (0)