Milyonlarca Kredi Kartı Kullanıcısının Cebini İlgilendiriyor! Yüzde 20'lik Ücret Düzenlemesi

Kredi kartı kullanımlarında uygulanan yıllık aidat uygulamasında oranlar değişti. Bankalar yıllık kart ücreti olarak daha fazla ücret alıyorlar. Bankaların bu uygulaması ve ücretsiz kredi kartı kullanımı sağlayan bankalar haberimizde.

Milyonlarca Kredi Kartı Kullanıcısının Cebini İlgilendiriyor! Yüzde 20'lik Ücret Düzenlemesi
2020 yılında kredi kullanım oranları çok yüksek oranlarda arttı. Hem online alışverişlerde hemde standart kullanımlarda nakit paranın yerini kredi kartları aldı.

Kredi kartı kullanımlarında salgının etkilerinin dışında bankaların sağladıkları ek olanaklarda etkili oldu. Temassız kredi kartı kullanımı ise vatandaşların ilgisini daha çok çekti. Kredi kartı kullanımlarının artmasıyla bankaların uyguladıkları ücretlerde değişti.

BANKALAR ARASI KART MERKEZİ SON VERİLERİ AÇIKLADI

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) verilerine göre, 2020’de kartlı ödemeler bir önceki yıla kıyasla yüzde 17 oranında yükseldi. Kredi kartı ile yapılan ödemelerin tutarı 1.15 Trilyon TL oldu. Kredi kartı kullanımlarının yüzde 22'si internet üzerinden yani online alışverişlerde gerçekleştirdi.Kullanıcı Sayısı da Yükseldi

BKM tarafından ilan edilen veriler kapsamında kredi kullanıcısı sayısı da çok yükseldi. Kullanımdaki kredi kartı sayısı ise yüzde 8 artışla 75,7 milyon olarak kayıtlara geçti. Ayrıca hem sektör temsilcileri hemde uzmanlar kredi kartı kullanım oranının daha da yükselmesini beklediklerini ifade ettiler.

YÜZDE 20 ORANINDA ARTTI

Kredi kartı kullanım oranlarının artmasının ardından, bankaların kredi kartları için aldıkları yıllık kart ücretinin de yükseldiğini bildirdi. Kredi karşılaştırma platformu Hesapkurdu'nun açıkladığı verilere göre, kart aidatları 2021 yılında yaklaşık yüzde 20 arttı.Aidatlar 30 TL ile 300 TL Arasında Değişiyor

Açıklanan veriler kapsamında vatandaşların kredi kartı aidatları için yapmış oldukları yıllık ödeme tutarı 30 TL ile 300 TL arasında değişiyor. Öğrenciler tarafından kullanılan kredi kartlarında ise kart aidatı alınmıyor.

AİDATSIZ KREDİ KARTLARI ARAŞTIRILIYOR

Bankaların kart ücretlerinin yıllık bazda yükselmesinin ardından vatandaşlar kart aidatı olmayan kredi kartlarını araştırmalarına neden oldu. Vatandaşların kredi kartı kullanımları ve aidatsız kredi araştırmalarına dair açıklama ise Kredi Ürün Müdürü Ersin Yaşar'dan geldi.Yaşar yapmış olduğu konuşmasında vatandaşların salgın döneminde daha fazla kredi kullandıklarını bu kapsamda ödemelerinde daha dikkatli olduklarını ifade etti. Planlı davranan müşterilerin ek masraf istemediğini ifade eden Yaşar "Tüketiciler, artık hem harcamalarında daha planlı davranıyor hem de ek masraflara katlanmak istemiyor. Bu yüzden karşılaştırma siteleri üzerinden kartların tüm özelliklerini görüntüleyip aidat tutarlarını, aidatsız kart seçenekleri ile kampanyaları inceleyerek, ihtiyaçlarına en uygun kartı belirledikten sonra başvuru yapıyorlar" dedi.

AİDATSIZ KREDİ KARTI VEREN BANKALAR

Bazı bankaların aidatsız kredi kartı kullanımları mevcut. Bu bankalar ve kredi kartları arasında "Akbank Axess Free, İş bankası Maximum Kredi Kartı, Garanti Bankası Bonus Flexi Kart, Enpara Kredi Kartı, Yapı Kredi World Eko Kart" yer alıyor.
Yorumlar (0)