Milyonlarca Öğrenciyi İlgilendiriyor! Mahkeme KYK Borçlarının Faizlerini İptal Etti!

Türkiye'de milyonlarca KYK borçlusu olan vatandaşı ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Samsun Bölge İdare Mahkemesi'nin verdiği karar ile KYK borçlarının faizlerinin bir kısmının silinmesi gündeme geldi. KYK borcu faizleri silinecek mi?

Milyonlarca Öğrenciyi İlgilendiriyor! Mahkeme KYK Borçlarının Faizlerini İptal Etti!
Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından üniversite öğrencilerine yönelik Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) öğrenim kredisi uygulaması çok uzun yıllardır devam ediyor. Üniversite öğrenciliği döneminde ailelerine yük olmak isteyemeyen öğrenciler KYK kredisi alıyor ve mezun olduktan sonra geri ödüyorlar. Ancak Gençlik ve Spor Bakanlığı KYK kredisi geri ödemesinde asıl borç üzerine Yİ-ÜFE borcu da ekleyerek ödeme talep ediyor.

KYK BORÇLARINA GÜNLÜK GECİKME FAİZİ İŞLETİLİYOR

KYK borçlarının ödeme vakti ise üniversiteden mezun olduktan 2 yıl sonra başlıyor. Türkiye'de çok sayıda üniversiteli işsiz bulunurken diledikleri gibi gelirleri olan işlerde çalışamayanlar da KYK borçlarını ödeme konusunda sorun yaşıyorlar. Bu borçlar ödenmediği durumda ise hiç beklenmeden Amme Alacakların Tahsili Hakkında Kanun ile vergi daireleri tarafından ilk taksitte bir yıllık borç, ikinci taksitte ise bütün borç tahakkuk ettiriliyor. Tahakkuk ettirilmesi ile beraber de toplam borca Yİ-ÜFE borçları da eklenerek günlük gecikme faizi işletiliyor. Bu şekilde katlanan borçlar ise ödenemez hale geliyor. Bir süre sonra da vergi daireleri KYK borçluları için haciz işlemleri başlatıyorlar.

MAHKEMEDEN KYK FAİZLERİ İÇİN KARAR

Faizlerle KYK borcu katlanan bir vatandaş hakkını hukuk önünde aramak için Rize İdare Mahkemesi'nde dava açtı. Mahkeme iptal davasını kabul ederken istinaf yoluna gidilmesi ile Samsun Bölge İdare Mahkemesi uygulamanın hukuka aykırı olduğuna karar verdi. Bu şekilde KYK borçlarına uygulanan gecikme faizlerinin hukuki olmadığı mahkemece net bir biçimde karara bağlandı.

İlgili davanın avukatı olan Baran Kaya yaşanan gelişmeler hakkında, “Açtığımız dava sonucunda yerel mahkeme borcun usule uygun olarak hesaplanıp uygulandığına karar verdi. Bu karar üzerine biz de istinaf mahkemesine giderek itirazımızın sonucunu almak istedik. Samsun Bölge İdare Mahkemesi 4. İdari Dava Dairesi de itirazımızı görüşerek borç tahakkuk ettirilmeden önce borçluya tahakkuka ilişkin bir ihbarname gönderilmesi ve bu ihbarname ile borçluya 30 gün süre verilmesi gerektiğini belirterek bundan sonra borcun tahakkuk edebileceğine karar verdi. Bundan dolayı da usulsüz bir şekilde tahakkuk edilen borcun ödeme emrinin ve ardından başlatılan haciz işlemlerinin hukuka uygun olmadığına hükmedildi.” açıklamasını yaptı.

KYK BORÇLULARINDAN HAKSIZ YERE YILLARCA GECİKME FAİZİ TAHSİL EDİLDİ

Davaya ilişkin açıklama yapan Avukat Baran Kaya, “Bazı durumlarda KYK borçlarında gecikme faizleri borcun 2-3 katına dahi çıkabiliyor. KYK borçlarının en ağır yükünü de bu kalem oluşturuyor. Ancak normalde borç tahakkuk ettirilmeden gecikme faizi uygulanamaz. Vergi daireleri maalesef tüm KYK borçları için bu usulü uyguluyor. Özetle söylemek gerekirse bugüne kadar KYK borcunu gecikme faizi ile ödeyen herkes fazla ödeme yaptı. Vergi daireleri KYK borçlularından haksız yere gecikme faizi tahsil etti.” dedi.

KYK BORCU GECİKME FAİZLERİ GERİ ALINABİLİR Mİ?

KYK borcu gecikme faizlerine ilişkin mahkeme kararını değerlendirmeye devam eden Avukat Baran Kaya, “Geçmişte KYK borçlarını gecikme faizi ile beraber ödeyen vatandaşlar bu gecikme faizi karşılığında yaptıkları ödemeleri geri alabilirler. Bunun için talepte bulunmaları gerekir. Kendisine şu anda ödeme emri gelen ve borcuna gecikme faizi işletilen borçlular dava açmak suretiyle borçlarındaki gecikme faizlerini sildirebilirler.” şeklinde konuştu.

Emlak365.com
Yorumlar (0)