Milyonlarca Vatandaşa İade Fırsatı! Ödediğiniz Tüm Kredi Kartı Aidatlarını Bu Yollarla Geri Alabilirsiniz!

Milyonlarca vatandaşın kullandıkları kredi kartları için bankalar her yıl kart aidatı adı altında belirli miktarlarda ücret kesintisi yapıyorlar.

Milyonlarca Vatandaşa İade Fırsatı! Ödediğiniz Tüm Kredi Kartı Aidatlarını Bu Yollarla Geri Alabilirsiniz!

Milyonlarca vatandaşın kullandıkları kredi kartları için bankalar her yıl kart aidatı adı altında belirli miktarlarda ücret kesintisi yapıyorlar. Vatandaşların çok büyük bir kısmı kredi kartı aidatlarını haksızlık olarak değerlendirirken bu kart aidatlarının kendilerine iade edilmesini istiyorlar. Türkiye'de kredi kartı aidatları geri alınabilir mi? Kredi kartı aidatları nasıl geri alınır? Bankalar kredi kartı aidatlarını geri ödemek zorundalar mı?

Türkiye'de milyonlarca vatandaşın yıllardır bankacılık sektörüne dair en çok şikayet ettikleri konu kredi kartı aidatları oldu. Banka banka ve kart kart aidat miktarları değişirken çok sayıda vatandaş sürpriz kesinti ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Bu kesintileri ödemek istemeyen vatandaşlar bankaları ile iletişime geçtiklerinde ise kredi kartı aidatlarını geri alamıyorlar.Vatandaşlar haksız kesinti olarak gördükleri kredi kartı aidatlarını geri almanın hukuki ve yasal yollarını araştırıyorlar. Türkiye'de bankacılık siteminde kredi kartı aidatları geri alınabilir mi? Yasal mevzuat kredi kartı aidatları konusunda vatandaşları mı yoksa bankaları mı haklı görüyor. Kredi kartı aidatlarının geri alınabilmesi için vatandaşların izlemesi gereken yollar nelerdir?KREDİ KARTI AİDATI DOLANDIRICILIĞINA DİKKAT!Öncelikle kredi kartı aidatları konusunda vatandaşların itiraz etme hakları ve geri iade alma ihtimalleri bulunuyor. Ancak son yıllarda büyük bir sorun olan kredi kartı aidatlarının geri ödenmesi talepleri dolandırıcılar için bulunmaz bir fırsat doğuruyor. Kredi kartı aidatlarını geri alma işlemlerini sadece resmi yollarla yapılması gerektiğini unutan vatandaşlar dolandırıcıların tuzağına düşerek ciddi zararlar görüyor ve banka hesaplarının tamamen dolandırıcıların kontrolü altına geçmesine kendi elleriyle imkan tanıyorlar. Ödedikleri kredi kartı aidatlarının kat kat fazlasını dolandırıcılara kaptıran vatandaşlar büyük maddi kayıplar yaşıyorlar.AİDATSIZ KREDİ KARTI TALEBİ YAPILABİLİYOR!Türkiye'de bankacılık sisteminde müşterilerin kredi kartı aidatı ödememe hakları bulunuyor. Ancak bunun yolunu Tüketici Kanunu'nun 31. maddesi net şekilde belirlemiştir. Bu kanuna göre her banka müşterilerine yıllık aidat veya başka bir isim adı altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı sunmak zorundalar. İsteyen müşteriler aidatlı kredi kartlarını bu aidatsız kredi kartları ile değiştirme haklarına sahipler. Müşterilerin bu yönde taleplerinin yerine getirilmesi konusunda kanunen bankaların mecburiyeti bulunuyor.

KREDİ KARTI AİDATLARININ ÖDENMESİ TALEP EDİLEBİLİYOR!Aidatsız kredi kartı başvurusu yapan müşteriler daha önceki yıllarda ödedikleri kredi kartı aidatlarını da bankadan talep edebilmektedirler. Ancak bu talep dilekçeyle veya elektronik posta yoluyla olmalı ve müşterinin elinde talep yaptığına dair bir belge bulunmalı. Müşteriler kredi kartı aidatlarının geri ödenmesine yönelik taleplerini bu belgeyle ispatlayabilir ve bankalara karşı bunu koz olarak kullanabilirler.Aidatsız kredi kartı almak ve daha önceki yıllarda ödedikleri kredi kartı aidatlarının geri iadesini bankadan istemek için başvuran müşterilere kanun gereği bankalar 30 gün içerisinde cevap vermek zorundalar. Aidatsız kredi kartını müşterilerine vermeyen bankalar Ticaret Bakanlığı'na şikayet edilebiliyorlar. Bu şikayetler sonucunda bankalar ağır cezalara çarptırıldıkları için müşterilerinin bu taleplerine genellikle olumlu yanıt veriyorlar.TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ YOLUYLA AİDAT İADESİTürkiye'de kredi kartı aidatlarını geri almanın bir diğer yolu da Tüketici Hakem Heyeti aracılığı ile gerçekleşen işlemlerle mümkün oluyor. Her ilde hükümet konaklarında ve kaymakamlık binaları içerisinde bulunan Tüketici Hakem Heyetleri kredi kartı aidatlarının geri ödenmesine yönelik talepleri kabul ediyor. Üstelik bu başvurular E-Devlet üzerinden de gerçekleştirilebiliyor. Tüketici Hakem Heyeti'ne yapılacak kredi kartı aidatı geri ödeme başvurusunda dikkat edilmesi gereken en önemli husus bahsi geçen aidat ödemelerinin banka tarafından alındığına dair bir dekontun başvuruda iletilmesi olmaktadır. Bu şekilde başvuru yapan vatandaşlar bankalarından kredi kartı aidatlarını geri alabilmektedirler.TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ'NE ŞİKAYET!Türkiye'de kredimkartı aidatlarının alınabilmesi için son yol ise Türkiye Bankalar Birliği Bireysel Müşteri Hakem Heyeti aracılığı ile yapılan şikayetlerle mümkün olmaktadır. Bu şikayetlerde de kredi kartı aidatlarının ödendiğine dair dekont gerekmektedir. Türkiye Bankalar Birliği bu şikayetlere 30 gün içerisinde cevap vermektedir. Gelen cevabı bankasına ileten vatandaşlar bankalardan kredi kartı aidatlarının geri alınmasına dair işlemleri başlatabiliyorlar.Emlak365.com


Yorumlar (0)