Moody's Türkiye Kredi Notu Açıklaması Öncesinde Dolar Kurunda Son Durum Ne?

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Türkiye kredi notu son dakika açıklaması beklenirken dolar kurunda olumlu değerlendirme beklentisi ile geri çekilme hızlandı. Dün yüksek çıkan Kasım ayı enflasyonu oranı sonrasında 7.90 TL seviyesini aşan dolar kuru an itibari ile 7.77 TL seviyesine kadar çekildi. 4 Aralık 2020 tarihli dolar kuru ne kadar, 1 dolar kaç TL, dolar neden düşüyor. Moody's Türkiye kredi notu açıklaması Kasım ayı değerlendirmesi ne zaman, bugün saat kaçta açıklanacak?

Moody's Türkiye Kredi Notu Açıklaması Öncesinde Dolar Kurunda Son Durum Ne?

Moody's Türkiye'nin kredi notu için bu gece açıklama yapacak. Piyasalarda bugün açıklanması beklenen kredi notu öncesi oluşan iyimserlik ile dolar kuru düşüşe geçti. 

DÜN ENFLASYON SONRASI YÜKSELEN DOLAR KURU DÜŞÜŞE GEÇTİ! 

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından dün açıklanan Kasım ayı enflasyon rakamı beklentilerin çok üzerinde çıkmış, yaşanan şok etkisi ile dolar kuru anlık olarak 7.90 TL seviyesinin üzerine çıkmıştı. Yaşanan ani şokun ardından tekrar düşüşe geçen dolar kuru bugün açıklanması beklenen kredi notu verisi öncesinde yeniden  düşüşe geçti. 

Moody's tarafından bugün yapılması beklenen kredi notu güncellemesi öncesinde gelen iyimser açıklamalar ve değerlendirmeler piyasaya olumlu yansırken oluşan iyimserlik dolar kurunda düşüşe neden oldu. Dolar kuru gün içerisinde ne düşük 7.76 TL seviyesini gördükten sonra an itibari ile 7.78 TL seviyesinden işlem görüyor. 

DOLAR KURU NEDEN DÜŞTÜ / DÜŞÜYOR?

Dolar kurunda yaşanan düşüşün nedenleri;

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan tarafından dün yapılan fiyat istikrarı açıklaması, 

Enflasyonun beklentilerin çok üzerinde çıkması sonrası TÜİK tarafından rakamlarla oynandığı iddialarının yeniden gündeme gelmemesi ve bundan sonra gerçek verilerin açıklanacağı yönünde beklentilerin güçlenmesi ile piyasalarda oluşan güven duygusu, 

Moody's tarafından yapılacak olan kredi notu değerlendirmesinin olumlu yansıyacağı beklentisi olarak sıralandı. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)