Moody's Flaş Kredi Notu Güncellemesi Kararı Açıkladı! Kredi Notu Güncellenen 12 Banka Hangisi?

Uluslararası kredi derecelendirme kurulu Moody's bankalar için kredi notu güncellemesine gitti.

Moody's Flaş Kredi Notu Güncellemesi Kararı Açıkladı! Kredi Notu Güncellenen 12 Banka Hangisi?

Uluslararası kredi derecelendirme kurulu Moody's bankalar için kredi notu güncellemesine gitti. Türk bankalarının yabancı para mevduatı notunu metodoloji değişikliği ile güncelleyen sıfırcı hoca not yükseltti. Kredi notu yükselen bankalar hangileri?

Daha önce Türkiye için almış olduğu şaşırtan kararlar ile adı sıfırcı hoca olarak anılmaya başlanan Moody's Türk bankaları için kritik bir güncellemeye gitti. Türk bankalarının kredi notu ortalamaları hakkında almış olduğu kararlar ile tartışma yaratan Moody's bu sefer şaşırttı ve 12 banka için olumlu bir karara imza attı. 

MOODY'S 12 TÜRK BANKASININ YABANCI PARA MEVDUAT NOTUNU YÜKSELTTİ! 

Moody's tarafından yapılan son dakika açıklaması ile 12 banka hakkında yeni bir not güncellemesi yapıldığı duyuruldu. Yapılan açıklamada aralarında Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank gibi devlet bankaları ile İş Bankası, Garanti Bankası ve Yapı Kredi Bankası gibi Türkiye'nin en büyük özel bankaları arasında yer alan 12 banka için yabancı para mevduat notunu metodoloji değişikliğiyle güncellendiği duyuruldu. 

Yapılan değişikliğin nedeni ise yerel para birimi ve yabancı para birimi ülke tavanlarındaki değişikliklerden kaynaklandığını dile getirdi. Bankaların not görünümleri yükseldi. 

KREDİ NOTU GÜNCELLENEN 12 BANKA HANGİSİ?

T.C. Ziraat Bankası,

Türkiye İş Bankası,

Türkiye Garanti Bankası,

Akbank,

Türkiye Halk Bankası,

Yapı ve Kredi Bankası,

Türkiye Vakıflar Bankası,

QNB Finansbank,

Denizbank,

Türk Ekonomi Bankası,

HSBC,

Alternatifbank. 

TÜRKİYE'NİN KREDİ NOTU KAÇ?

Yapılan güncelleme sonrasında gözler Türkiye'nin kredi notu ortalaması puanına çevrildi. Hatırlanacağı üzere Moody's Eylül ayında yapmış olduğu güncelleme ile Türkiye'nin kredi notunu B2 seviyesine düşürmüş, bu da yatırım yapılabilir seviyenin 5 kademe altına düşürülmesi ile büyük bir şok etkisi yaratmıştı. 

Aralık ayında ki güncellemeyi pas geçen Moody's tarafından ülke kredi notu için olumlu bir güncelleme gelip gelmeyeceği ise merak konusu oldu. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)