Moody's: Türkiye'nin Değişen Para Politikası Kredi Notu Açısından Olumlu Görünüm Sergiliyor

Merkezi Londra’da bulunan uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’de para biriminin güçlenmesi, sermaye girişlerinin yenilenmesi ve döviz rezervlerindeki azalışın durması gibi birçok olumlu gelişme yaşandığını belirterek, bu gelişmelerin kasım ayında değişen ve devam eden para politikalarının etkisi ile olduğunu açıkladı.

Moody's: Türkiye'nin Değişen Para Politikası Kredi Notu Açısından Olumlu Görünüm Sergiliyor
Merkezi Londra’da bulunan uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’de para biriminin güçlenmesi, sermaye girişlerinin yenilenmesi ve döviz rezervlerindeki azalışın durması gibi birçok olumlu gelişme yaşandığını belirterek, bu gelişmelerin kasım ayında değişen ve devam eden para politikalarının etkisi ile olduğunu açıkladı. Ülkenin değişen para politikalarının kredi notunu da olumlu etkilediğini açıklayan kuruluş, büyümenin devam etmesi için tutarlı çerçevenin korunduğunun görülmesi gerektiğini açıkladı. Türkiye’de yurt için ekonomik güvenin henüz tam anlamı ile kazanılmamış olmasına da dikkat çeken Moody’s, kasım ayından bu yana devam eden yeni para politikalarının tutarlı bir şekilde devam edeceğinin gözlemlenmesi gerektiğini belirtti.

ABD Ve Avrupa İle Gerilimlerin Azalması Not ve Görünümü Olumlu Etkiler

Moody’s açıklamalarında Türkiye’nin kredi görünümünün negatif olduğunu hatırlatarak, bu görünümün doğrudan pozitife çevirmenin ya da reytinginin arttırılmasının çok düşük bir ihtimal olduğuna dikkat çekti. Bununla beraber kuruluş Türkiye’nin kredi not ve görünümünü olumlu etkileyebilecek faktörler olduğunu da belirtti.

Dev kuruluş Türkiye’de son dönemlerde geçilen tutarlı maliye ve para politikalarına geçişin devamlılığını sürdürmesi yani kalıcı olması durumunun para biriminin güçlenmesi, dolarizasyon ve enflasyonda düşüş gibi etkiler göstermesi gerektiğini bu durumda kredi not ve görünümünün dengelenebileceğini açıkladı. Moody’s açıklamalarında ülkenin güçlü taraflarına yönelimin kredi görünümünü olumlu etkileyeceğini bunun yanı sıra Türkiye’nin kredi not ve görünümünü dengelemek için Avrupa ve ABD ile şuanda devam eden gerilimleri azaltması gerektiğini belirtti.

Moody’s: Türkiye’nin Ilımlı Büyümesinin Destekleyecek Faktörler Var

Moody’s açıklamalarında Türkiye’nin 2020 yılında olduğu gibi güçlü bir büyümeye değil, ılımlı bir büyümeye ihtiyacı olduğunu belirtti. Yaz aylarında turizm sektöründe yaşanan hareketliliğin de ılımlı büyümeye olumlu etki yapacağını ve ülkenin büyümesine katkı sağlayacağını açıkladı.
Yorumlar (0)