Moodys'ten Son Dakika Dolarizasyon ve Not Artışı Açıklaması!

Ekonomide yaşanan olumlu gelişmelerin ardından Moody's Türkiye hakkında yeni açıklamalarda bulundu.

Moodys'ten Son Dakika Dolarizasyon ve Not Artışı Açıklaması!
Ekonomide yaşanan olumlu gelişmelerin ardından Moody's Türkiye hakkında yeni açıklamalarda bulundu. Hem Türkiye'de yaşanan son ekonomik gelişmeleri değerlendiren hem de not görünümü hakkında ipuçları veren açıklama piyasada memnuniyet yarattı.

MOODY'S YUKARI YÖNLÜ NOT GÜNCELLEMESİNE İŞARET ETTİ! 

Türk Lirası'nda yaşanan güçlenme sonrasında açıklamada bulunan Moody's yukarı yönlü kredi notu güncellemesine işaret etti. Dünyanın en büyük kredi derecelendirme kuruluşları arasında yer alan Moody's tarafından yapılan değerlendirmede “Para biriminin güçlenmesine, sermaye girişlerinin yenilenmesine, döviz rezervlerindeki azalışın durdurulmasına yol açan ve kasım ayından bu yana devam eden politika değişikliği, net bir pozitif kredi unsurudur" ifadeleri ile bir sonraki kredi not değerlendirmesine yukarı yönlü güncelleme yapılabileceği ifade edildi.

MOODY'S TARAFINDAN YAPILAN DOLARİZASYON AÇIKLAMASI! 

Son dönemde Türkiye'nin en çok konuşulan gündem maddeleri arasında yer alan dolarizasyon konusunda bir açıklamada Moody's tarafından yapıldı. Yapılan açıklamada “Daha tutarlı politika çerçevesinin korunduğunu görmemiz gerekiyor. Ayrıca, devam eden yüksek dolarizasyon seviyesinden görülebileceği gibi, yurt içi güvenin henüz geri kazanılmamış olduğunu dikkate alıyoruz"  ifadelerine yer verilerek yurt içi güvende henüz istenilen seviyeye gelinmediği değerlendirmesine yer verildi.

TÜRKİYE'NİN KREDİ NOTU KAÇ?

Moody's tarafından yapılan son kredi notu güncellemesi ile Türkiye'nin kredi not ortalaması 4 Aralık 2020 tarihinde yapılmış, o tarihte not ortalaması sabit tutulmuştu. 11 Eylül 2020 tarihinde yapılan not güncellemesinde ise Türkiye'nin kredi notu B1 seviyesinden B2 seviyesine çekilmiş, not görünümü ise negatif olarak revize edilmişti. Kurumun Türkiye için bir sonraki kredi notu güncellemesini 4 Haziran 2021 tarihinde yapması bekleniyor.
Yorumlar (0)