Morgan Stanley 2021 Yıl Sonu Dolar Tahmini Beklentisini Düşürdü!

Dünyanın en büyük bankaları arasında yer alan ve 2020 yılında ki başarılı tahminleri ile adından söz ettiren Morgan Stanley 2021 yıl sonu dolar beklentisi için rakamını revize etti.

Morgan Stanley 2021 Yıl Sonu Dolar Tahmini Beklentisini Düşürdü!
Dünyanın en büyük bankaları arasında yer alan ve 2020 yılında ki başarılı tahminleri ile adından söz ettiren Morgan Stanley 2021 yıl sonu dolar beklentisi için rakamını revize etti. Dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan politika faiz oranı kararı sonrası kurum yıl sonu dolar tahmini için rakamı güncellediğini duyurdu.

MERKEZ BANKASI ŞUBAT AYI FAİZ KARARI VE ŞAHİN MESAJLAR PİYASAYA GÜVEN AŞILADI! 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Şubat ayı faiz kararı ile yine piyasa beklentilerini karşıladı. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu PPK toplantısı sonrasında yapılan açıklamada faiz oranı yüzde 17 seviyesinde sabit tutuldu ve toplantı bir kere daha pas geçilmiş oldu. Ekonomistlerin ve yabancı kurumların faiz beklentisi bir kere daha karşılanmış olurken Merkez Bankası tarafından açıklanan karar metni içerisinde yer alan şahin mesajlar piyasaya güven aşıladı.

Yapılan açıklamaların ardından dün 7 lira seviyesinin üzerini test eden dolar kuru düşüşe geçerken bir kere daha 6.95 TL bandını test etmişti. Dolar kuru an itibari ile yine 7 lira altında 6,98 TL seviyesinde yer alırken özellikle de yüksek fiyatla  dolar alan kişiler kurdaki düşüşün devam edip etmeyeceği sorusunun yanıtını arıyordu. Konu hakkında teknik analiz Morgan Stanley tarafından yapıldı.MORGAN STANLEY 2021 YIL SONU DOLAR TAHMİNİ! 

2020 senesinde yapmış olduğu başarılı tahminler ile adından söz ettiren Morgan Stanley tarafından yeni analiz raporu yayımlandı. Yayımlanan yeni raporda Georgi Deyanov ve Jaiparan S. Khurana’nın da aralarında bulunduğu Morgan Stanley analistler tarafından yapılan değerlendirmede "Ekim sonundan bu yana benzerlerini geride bırakmalarına karşın, Türk hisse senetlerinin çarpanları hala 5 yıllık ve uzun vadeli ortalamalara göre büyük ölçüde iskontolu. BIST 100 endeksinde dolar bazında yüzde 17 yükseliş potansiyeli var” denilerek yıl sonu dolar kuru tahmini 6.80 TL seviyesine çekildi.

MERKEZ BANKASI POLİTİKA FAİZ ORANINI YÜZDE 18 SEVİYESİNE Mİ ÇEKECEK?

Merkez Bankası faiz artırımı konusunda da açıklamada bulunan kurum enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş nedeni ile Merkez'in 100 baz puan faiz artırımı yapabileceğini belirten kurum kararlı bir şekilde parasal sıkılaşma duruşunun korunması durumunda dolar kurunda düşüşün süreceği ve Türk Lirası'nın değer kazanacağı görüşünü açıkladı.
Yorumlar (0)