Morgan Stanley'den Türkiye Ekonomisi Raporu! Merkez Bankası Ne Zaman, Yüzde Kaç Faiz İndirimi Yapacak?

Dünyanın önemli finans kuruluşlarından olan Morgan Stanley, Merkez Bankası'nın faiz indirimi yapacağına dair yeni bir tahminde bulundu. Morgan Stanley, Merkez Bankası faiz indirimi beklentilerini rakamlarla açıkladı. 

Morgan Stanley'den Türkiye Ekonomisi Raporu! Merkez Bankası Ne Zaman, Yüzde Kaç Faiz İndirimi Yapacak?

Türkiye ekonomisinde faiz indirimlerine dair önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası ile görüştüğünü açıklayarak Temmuz ve Ağustos aylarında faiz indirimi yapılabileceğini duyurmuştu. Bu açıklamanın yapılmasının ardından piyasalar sert tepki verip dolar kuru fırlayınca Merkez Bankası'ndan faiz açıklaması gelmişti.

FAİZ İNDİRİMİ TARTIŞMALARI

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu faiz indirimine dair belirlenen prensiplerden vazgeçilmediğini ilan ederek faizlerin enflasyonun üzerinde kalacağına dair politikalarının sürdüğünü kamuoyuna duyurmuş ve piyasalar teskin edilmişti. 

Faiz indirimi konusunda bu gelişmeler meydana gelirken Türrkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Mayıs ayı enflasyon rakamları açıklanmış ve bu rakam beklentilerin altında yüzde 16 seviyelerinde gerçekleşmişti. Yüzde 19 olan Merkez Bankası politika faizinin yüzde 17'ye kadar indirilebileceği iddiaları konuşulmaya başlanmıştı. 

MERKEZ BANKASI'NIN FAİZ İNDİRİMİ İÇİN ALANI OLUŞTU

Faiz indirimi ile alakalı olarak tüm bu gelişmeler yaşanırken dünyanın önemli finans kuruluşlarından olan Morgan Stanley yeni bir rapor yayınladı. Türkiye ekonomisi ile ilgili olan bu rapora göre Merkez Bankası'nın artık faiz indirimi için bir hareket alanı olduğu bildirildi. 

Morgan Stanley'in tecrübeli ekonomistleri yaptıkları değerlendirmede, “Yüzde 19 olan politika faizi için yüzde 17 altındaki enflasyon olası bir faiz indiriminde Merkez Bankası'na hareket alanı kazandırmıştır.” ifadelerine yer verildi. 

HAZİRAN'DA FAİZ İNDİRİMİ VAR MI?

Morgan Stanley'in raporunda Merkez Bankası'nın faiz indirimi için hareket alanı yakaladığının vurgusu yapılmasına rağmen yine de Haziran ayı için bir faiz indirimi beklenmediği bildirildi. Bankaya göre Merkez Bankası'nın Haziran gündeminde bir faiz indirimi bulunmuyor. Lakin yaz aylarının sonuna doğru faiz indirimi Merkez Bankası'nın gündemine girecek. Bu konuda özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarına paralel olarak bir faiz indirimi baskısı oluşturabileceğinin altı çizildi. 

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİ TAHMİNLERİ

Morgan Stanley, Merkez Bankasının faiz indirimi politikasına dair de tahminlerde bulundu. Buna göre yılın üçüncü çeyreğinde turizm gelirlerinin dolar kuruna destek olacağı ve faiz indirimlerine de başlanılabilecek. Merkez Bankası'nın 2021 sonuna kadar politika faizini 300 baz puan indireceği tahmini yapıldı. Bu da Merkez Bankası politika faizinin 2021 sonunda yüzde 16 olması anlamına geliyor. Ayrıca 2022'de de Merkez Bankası'nın 400 baz puanlık faiz indirimi yaparak politika faizinin yüzde 12'yer düşürüleceği tahmini de Morgan Stanley tarafından açıklandı. 

Yorumlar (0)