Morgan Stanley Ve JP Morgan'dan Yeni Tahminler! Merkez Bankası Ne Zaman Faiz İndirimi Yapacak?

Türk ekonomisini yöneten Merkez Bankası'nın faiz politikasına dair dünyanın önemli finansal kuruluşlarından yeni araştırma notları paylaşılmaya başlandı. Morgan Stanley ve JP Morgan, Merkez Bankası'nın faiz indirimine başlayacağı tarih hakkında tahminlerde bulundular.

Morgan Stanley Ve JP Morgan'dan Yeni Tahminler! Merkez Bankası Ne Zaman Faiz İndirimi Yapacak?

TürkiyeCumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon tahminlerini yükselttiğini duyurması üzerine ekonomi dünyası hareketlendi. Bu beklşenmedik gelişme dünyanın önemli finans kuruluşları tarafından yorumlanmaya başlandı. Türkiye'de yüksek enflasyonun olduğunun bilindiğini ama resmi olarak yıl sonu enflasyon tahminlerinin yükseltilmesinin sorunun boyutunu net şekilde gösterdiği ifade edildi. 

JP MORGAN MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİ TAHMİNİ!

JP Morgan tarafından yapılan değerlendirmede Merkez Bankası'nın enflasyon hamlesinin para politikasında erken bir gevşeme riskini ortadan kaldırdığı bildirildi. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun uygulanan politikaların sonuçlarının takip edilmesi ve para politikasında ihtiyaç duyulan adımların yıl sonuna doğru atılması yönündeki beyanları JPMorgan tarafından olumlu karşılandı. 

JP Morgan'ın Türkiye analistleri tarafından yapılan değerlendirmede, “Biz ilk faiz indirimini Eylül ayında bekliyorduk. Erken gevşeme konusunda çeşitli uyarılarda bulunmuştuk. Kavcıoğlu'nun açıklamalarında erken gevşeme riski dünden çok daha düşük hale geldiği ortaya çıktı. Merkez Bankası faiz konusunda hamlesini yıl sonuna doğru yapmaya başlayacak. Daha öncesi için faiz indirimleri dışlanıyor. İlk faiz indiriminin Eylül 2021'de olacağına dair tahminimizde ısrarcı olmaya devam ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı. 

MORGAN STANLEY SON ÇEYREĞE İŞARET ETTİ

Bir diğer dev finans kuruluşu olan Morgan Stanley'den de Türkiye ekonomisine dair bir değerlendirme geldi. Morgan Stanley oluşan fiyat baskıları nedeniyle Merkez Bankası'nın  2021'in dördüncü çeyreğine kadar faizleri sabit tutmasını beklediklerini duyurdu. Yayınlanan rapora göre Merkez Bankası'nın erken bir faiz indirimi yapması durumunda Türk lirası üzerinde çok güçlü baskıların oluşacağı ve önemli değer kayıplarının meydana gelebileceği bildirildi. 

Morgan Stanley analistlerinden Alina Slyusarchuk bir değerlendirme yaparak, “Merkez Bankasının pozitif reel faiz hakkında verdiği sözler göz önüne alındığında Mayıs ayında faizlerin yine sabit tutulmasını öngörüyoruz. Çünkü enflasyon hala çok yüksek seviyede işlem görmeye devam ediyor. Şahap Kavcıoğlu enflasyonun Nisan'da zirve yapacağını ve Mayıs'ta gerilemeye başlayacağını açıkladı. Bu olası bir erken faiz indirimine kapı aralamaktır. Ancak böyle bir indirim döviz piyasaların çok güçlü bir baskı meydana getirir. Türk lirasının değer kaybı tahminleri dahi üzerine çıkar.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)